Reklama

Nowa Ruda. Policjanci i strażnicy miejscy sprawdzają miejsca przebywania bezdomnych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KPP Kłodzko

Nowa Ruda. Policjanci i strażnicy miejscy sprawdzają miejsca przebywania bezdomnych - Zdjęcie główne

foto KPP Kłodzko

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zima to pora, kiedy wiele osób potrzebuje pomocy. Szczególnie osoby bezdomne lub osoby w stanie wskazującym. Noworudzcy policjanci i strażnicy miejscy sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni.

Nowa Ruda. Temperatura na zewnątrz jest coraz niższa. Strażnicy Miejscy z Nowej Rudy oraz policjanci z tutejszego komisariatu sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, osoby potrzebujące pomocy, czy nietrzeźwi. 

Jak informuje zastępca komendanta Straży Miejskiej w Nowej Rudzie obecnie jest jedna osoba bezdomna w Słupcu, natomiast druga osoba nie jest do końca bezdomna, bo ma miejsce zamieszkania, ale nie chce z niego korzystać. Obie te osoby są pod stałą kontrolą. 

Tradycyjnie już w tym okresie monitorujemy miejsca w których mogą się znajdować bezdomni np. ogrody działkowe, pustostany, miejsca, które znamy od wielu lat gdzie mogą przebywać osoby bez dachu nad głową – mówi Górnicki.

W przypadku znalezienia osoby bezdomnej strażnicy miejscy kontaktują się z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i wtedy, jeżeli ta osoba trafia do placówki w Świdnicy lub inne miejsce, pod warunkiem, że ten ktoś wyrazi zgodę. 

Policjanci też kontrolują

Paulina Koptyra, kierownik Rewiru Dzielnicowych Komisariatu Policji w Nowej Rudzie zapewnia, że są to standardowe działania prowadzone co rok przez policję mające na celu ochronę osób zagrożonych bezdomnością, bądź też znajdujących się w sytuacjach zagrażających ich życiu, zdrowi, „spożywających alkohol”, bądź też mówiąc wprost pijanych przysypiających na ławkach lub w innych miejscach. 

Funkcjonariusze sprawdzają pustostany, altanki działkowe, klatki schodowe, ale też wiaty śmietnikowe i przystankowe bowiem w tego typu miejscach osoby bezdomne, czy osoby będące pod wpływem alkoholu zazwyczaj szukają schronienia przed zimnem
– tłumaczy Koptyra. 

Jak mówi policjantka w przypadku osoby bezdomnej na podstawie przepisów osoba taka może zostać doprowadzona do Pomieszczeń dla Osób Zatrzymanych bądź doprowadzonych do wytrzeźwienia w celu ochrony jej życia i zdrowia.

Jeżeli taka osoba jest trzeźwa, nie wymaga pomocy medycznej doprowadzamy ja do naszych pomieszczeń po to, żeby nie zamarzła. Pod warunkiem, że wyraża chęć i wolę, żeby jej pomóc. Jeżeli osoba nie będzie chciała, żeby jej pomóc, kategorycznie odmówi pomocy to na drugi dzień zostaje wypuszczana. Jeżeli jednak będzie chciała skorzystać z pomocy socjalnej wtedy kontaktujemy się z MOPS bądź z GOPS w zależności od ostatniego miejsca zameldowania takiej osoby i wówczas pracownik socjalny organizuje transport do Świdnicy, gdzie znajduje się placówka przyjmująca osoby bezdomne
– dodaje Paulina Koptyra.

Mundurowi apelują, byśmy nie pozostawali obojętni, widząc osoby na zimnie. Wystarczy wykonać jeden telefon, który być może uratuje komuś życie.

Komisariat Policji w Nowej Rudzie – 47 875 32 00

Straż Miejska w Nowej Rudzie - 74 872 03 17

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy