Nowa Ruda. Pomimo uruchomienia w tym roku basenów w sąsiednim Jugowie, nieodległej Polanicy-Zdroju, czynnych kąpielisk w Głuszycy, Radkowie czy Międzylesiu, noworudzki obiekt przy ulicy Fredry dzięki temu, że wstęp na niego jest bezpłatny cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców regionu.
Z informacji przekazanej redakcji naszego portalu przez kierownika obiektów sportowych Centrum Turystyczno – Sportowego w Nowej Rudzie, Marcina Kalkowskiego wynika, że od 21 czerwca do 21 lipca z basenu odkrytego skorzystało około 40 000 użytkowników. Pamiętajmy, że obowiązuje limit, jednocześnie na basenie może znajdować tylko 1 200 osób.
Miniona niedziela pokazała, że nie brakuje amatorów słonecznej kąpieli i wypoczynku nad wodą, przez cały dzień przez kąpielisko przewinęło się 2 540 osób. Żeby wejść na basen około godziny 12:00 trzeba było odstać swoje w dość długiej kolejce.
Jak ktoś chce wejść na ten basen, na nasz bezpłatny basen, to niestety niekiedy musi liczyć się z tym, że będzie czekał w kolejce. Dzięki wprowadzonemu przez nas limitowi osób przebywających równocześnie na obiekcie nie mamy żadnych zdarzeń, które by komukolwiek zagroziły
– wyjaśnia Kalkowski.
Przez 31 dni niezależnie od pogody basen było czynny codziennie, doszło do dwóch zdarzeń, w wyniku których w jednym przypadku brodzik został wyłączony z użytkowania na 48 godzin, w drugim mały basen.
Koszty utrzymania basenu cały czas rosną
To, ile w tym roku kosztuje miasto miesiąc funkcjonowania basenu przy ul. Fredry w Nowej Rudzie dowiemy się pod koniec lipca. Na pewno przy obecnych realiach rynkowych nie są to małe pieniądze.Przypomnijmy, basen miejski został oddany do użytku w lipcu 2021 roku po gruntownej przebudowie. Jego modernizacja kosztowała 15 mln zł, z czego ponad połowę stanowiły środki unijne dzięki czemu wstęp na basen przez 5 lat jest bezpłatny.
Czy Nową Rudę utrzymanie przez 5 lat basenu z darmowym wstępem nie kosztuje więcej niż wynosiła kwota pozyskanych funduszy europejskich, czy miastu się to opłaca?
Myślę, że jest to dla nas opłacalne. Proszę pamiętać, że na modernizację kąpieliska nie mieliśmy w pełni środków własnych, więc oczywiście przy tego typu dużych projektach wykorzystaliśmy środki dotacyjne
– odpowiada burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński.
Na pewno koszty funkcjonowania kąpieliska trzeba cały czas weryfikować, pamiętać, że są coraz wyższe. Trzeba pamiętać o tym, że planując tę inwestycję w roku 2015, 2016 – uruchamiając ją w 2018 roku miasto było w zupełnie innej przestrzeni kosztowej, obiektowej.
Czy ten basen zostałby wybudowany 5, 10 czy 3 lata temu to wszystkie tego typu obiekty dotykają skutki wcześniejszej dużej inflacji i obecnego wzrostu kosztów energii, płac, ogólnie rzecz biorąc ogromny wzrost kosztów, które na pewno są większe niż rok temu i jeszcze większe niż dwa lata temu.
Przeczytaj również: Bon energetyczny. Ze świadczenia skorzysta około tysiąca noworudzian
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.