Reklama

Nowa Ruda. Rządzi miastem już 20 lat. Chce porządzić kolejne pięć lat?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Nowa Ruda. Rządzi miastem już 20 lat. Chce porządzić kolejne pięć lat? - Zdjęcie główne

Nowa Ruda: Tomasz Kiliński opowiedział nam o swoich planach | foto Redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 51–letni Tomasz Kiliński, burmistrz miasta Nowa Ruda rządzi miastem już blisko 20 lat. W rozmowie z naszym dziennikarzem ujawnił, że chce kandydować na kolejną kadencję.

Panie burmistrzu, 10 listopada będzie 20 rocznica objęcia przez Pana funkcji burmistrza Nowej Rudy. Miał Pan wtedy 31 lat, jest Pan jednym z najdłużej urzędujących włodarzy miasta. 

Nie jestem najdłużej urzędującym burmistrzem w powiecie kłodzkim. Pan Tomasz Korczak, który rządzie Międzylesiem od 1998 roku.

Jednak 20 lat, które sprawuję ten urząd, to czas, w którym zmienialiśmy miasto, Nowa Ruda się rozwijała, nikt chyba nie powie, że Nowa Ruda nie wygląda zupełnie inaczej niż 20 lat temu. Poprawiliśmy infrastrukturę, rozwinął się przemysł, rozwija się turystyka. Wybudowaliśmy wiele obiektów dla mieszkańców, dla turystów i wydaje mi się, że miasto zmieniło się bardzo.

Na tego typu podsumowania mamy jeszcze chwilę, bo do listopada jest jeszcze troszkę czasu, ale uważam, że udało przez ten czas Nową Rudę zmienić z szarego, brudnego typowo górniczego miasta w miasto, które dzisiaj wygląda ładnie, w wielu miejscach zupełnie inaczej. Mamy wyremontowane obiekty, mamy nowe obiekty przemysłowe i handlowe oraz sportowe więc moim zdaniem to duży przeskok. 

Czy wszystkie Pańskie Plany udało się zrealizować?

Wszystkiego nigdy się nie udaje. Aczkolwiek uważam, że udało się przez te 20 lat zrobić dużo. Mi osobiście bardzo się podoba sytuacja związana z poprawą wyglądu – wizerunku naszego miasta. Między innymi remontem setek budynków, bo pamiętam 15 czy 20 lat temu był z tym ogromny problem. W mieście nie remontowano w ogóle budynków, udało się nam ten proces uruchomić.

Wiadomo, że nie wszystko można zrobić od razu, ale powoli ten proces się rozpędzał. Dla przykładu podam tzw. kiedyś „stare bloki” w Słupcu. Mówię kiedyś, bo dzisiaj to piękne, całkowicie zmodernizowane osiedle. To nie tylko tamta część miasta, to również starówka – ulice Kościelna, Fredry czy Piastów, Rynek i Kolejowa, co zmieniło wygląd miasta poprawiając warunki życia mieszkańców. Cieszę się, że ten proces, który proszę mi uwierzyć było bardzo trudno uruchomić dzisiaj dość sprawnie postępuje i dzisiaj wiele pod tym względem w mieście się zmieniło.

Oczywiście w trudnej sytuacji podjęliśmy to wyzwanie, które jak mi się wydaje dało efekty między innymi w postaci strefy przemysłowej, bo proszę sobie wyobrazić, że jak przychodziłem tu 20 lat temu, to nie było praktycznie nic – były same zgliszcza.

Proszę zwrócić uwagę, że zdegradowane obszary po przemysłowe w większości swojej powierzchni zostały zmodernizowane, zrewitalizowane – nadano im nowe funkcje i dzisiaj stanowią raczej wizytówkę niż problem dla miasta. Mówię o strefie przemysłowej w Słupcu po kopalni, a tak naprawdę cała kopalnia, być może poza niektórymi elementami choćby hałdą zostały zmienione. Nadano im nowe funkcje, szczególnie te ważne gospodarczo, ale to też tereny w Drogosławiu po terenach Diory, po zakładach Nowaru.

Ten obszar Nowej Rudy diametralnie zmieniła swój wygląd. Kiedyś wjeżdżając do miasta od strony Wałbrzycha mieliśmy straszące ruiny po zakładach przemysłowych, dzisiaj już tego nie ma. Budowa nowej drogi w Drogosławiu ze ścieżkami rowerowymi z oświetleniem itd. też zmieniła obraz miasta.

Nie chcę wspominać choćby o remoncie koryta potoku Włodzica, dzięki czemu można dziś powiedzieć, że nie stanowi większego zagrożenia powodziowego dla Nowej Rudy. Jest wiele obszarów, którymi mogę się pochwalić, choćby obiekty sportowe, rekreacyjne, turystyczne i mógłbym tak długo wymieniać, ale nie jestem na to przygotowany, bo powiem szczerze zaskoczył mnie pan tymi pytaniami. 

Panie Burmistrzu, czy planuje Pan już inwestycje na kolejne 5 lat?

Rzecz jasna, że planujemy inwestycje, przygotowujemy dokumentacje to proces ciągły. Dla mnie jest to za każdym razem wyzwanie, i dla mnie, dla nas, dla naszego miasta choć trudno dzisiaj w dobie tego kryzysu mówić o transformacji energetycznej o czystym powietrzu o wszystkim tym co wytycza nam Europa.

Chcemy jednak, żeby Nowa Ruda była takim europejskim miastem, miastem czystym, miastem, w którym się dobrze żyje. Na pewno tematy związane z wymianę źródeł ciepła, poprawą jakości powietrza, termomodernizacją, generalnie dekarbonizacją, która jest naszym głównym celem w regionie wałbrzyskim, to tematy które chcemy w najbliższym czasie realizować.

Mamy przygotowane plany rewitalizacji pola „Piast” byłej kopalni Nowa Ruda, to są na pewno obszary, które wymagają jeszcze działania, które są zaniedbane, ale to są obszary, które wymagają przyszłości. 

To było pytanie nieco podchwytliwe, bo jakbym zadał Panu pytanie, czy będzie Pan kandydował w kolejnych wyborach samorządowych, to zacząłby Pan kręcić...

Za każdym razem myślę o rozwoju miasta, niezależnie w okresie jakim jesteśmy. Wybory określa kalendarz wyborczy, a proces rozwoju miasta, to proces wieloletni i zawsze starałem się na to patrzeć daleko dalej niż termin wyborów.

W tej sytuacji, o której pan wspomniał bawilibyśmy się w „karuzelę wyborczą”, a nie czynili rzeczy przełomowe dla Nowej Rudy. Zawsze patrzę na to pod tym kątem, niezależnie czy wybory są za rok, czy za lat 5. Zawsze trzeba korzystać z okazji, które pozwalają na zdobywanie pieniędzy, na inwestycje, które są niezbędne dla miasta. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy