reklama

Nowa Ruda. Uchwała antysmogowa. Co się zmieniło od 1 lipca?

Opublikowano:
Autor:

Nowa Ruda. Uchwała antysmogowa. Co się zmieniło od 1 lipca? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościUchwała antysmogowa. Co się zmieniło od 1 lipca? Rozmawiamy z Piotrem Górnickim ze Straży Miejskiej.
reklama

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej 1 lipca 2024 roku wszedł zakaz używania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas. Od tego dnia w użytku mogą być jedynie piece klasy 3, 4 oraz 5. Strażnicy miejscy będą kontrolować, czy dany piec jest odpowiedniej klasy i może pozostawać w użytku. Jakie kary grożą za używanie piecy, które nie spełniają norm uchwały antysmogowej? Rozmawiamy z zastępca komendanta Straży Miejskiej w Nowej Rudzie Piotrem Górnickim.

Panie Komendancie od 1 lipca weszły w życie nowe przepisy uchwały antysmogowej. Co się zmieniło?

Jak wiemy uchwała antysmogowa została podjęta w celu poprawy jakości powietrza i warunków życia mieszkańców w województwie dolnośląskim. Obowiązuje ona od 23.12.2017 r. i od tego czasu noworudzcy strażnicy sprawdzają jej przestrzeganie. Jeśli chodzi o zmiany to od 1 lipca 2024 r. strażnicy mogą sprawdzać podczas kontroli palenia w piecach, nie tylko co jest w nich spalane, ale i jakiej są one klasy. Do 1 lipca 2024 r. należało wymienić piece, kotły niespełniające żadnych standartów emisyjnych ( kotły bezklasowe tzw. kopciuchy i kotły poniżej klasy 3. Do 1 lipca 2028r. wymienić należy piece i kotły poniżej klasy 5.

Jak wyglądają - będą wyglądały kontrole straży miejskiej? Jak często i kiedy będą przeprowadzane? 

Kontrole musimy przeprowadzać ze względu na przepisy zawarte w uchwale antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Strażnicy miejscy jak do tej pory przez cały rok kontrolują mieszkania i domy jednorodzinne, których właściciele zgłosili w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), iż eksploatują źródła ciepła opalane węglem. Intensyfikacja kontroli przypada zawsze na okres od jesieni do wiosny. Są to kontrole: rutynowe (planowe) według harmonogramu, kontrole interwencyjne na zgłoszenia mieszkańców oraz rekontrole po wcześniejszym wykryciu naruszeń. Kontrola polega na sprawdzeniu przestrzegania zakazów wprowadzonych uchwałą antysmogową, przestrzegania zakazu spalania  odpadów oraz wdrażania działań naprawczych. Sprawdzeniu będą podlegały wykorzystywane źródła ciepła oraz stosowane paliwa. W przypadku podejrzenia spalania odpadów pobierane będą próbki popiołów do badania.To stanowi podstawę skutecznej walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Czy noworudzianin musi wpuścić strażników, gdy przyjdą skontrolować, czym palimy w piecu?

 Wszyscy strażnicy mają upoważnienia do przeprowadzania kontroli wydane przez burmistrza i każdy mieszkaniec ma obowiązek wpuszczenia strażnika do mieszkania lub domu. Co ważne, utrudnianie lub udaremnianie kontroli to przestępstwo w rozumieniu art. 255 Kodeksu karnego.

Co grozi mieszkańcom za palenie w piecu bezklasowym lub najniższych klas? Jakie są kary?

Łamanie wprowadzonych uchwałą zakazów grozi grzywną w wysokości 500 złotych lub 5000 tysięcy złotych, jeśli sprawa trafi do sądu.

Panie Komendancie, czy istnieją powiedzmy w cudzysłowie okoliczności łagodzące, w których mieszkaniec zamiast mandatu możemy otrzymać pouczenie? W jakich sytuacjach?

Nie ma w tej chwili takiej możliwości, że w jednej chwili znikną nagle piece bezklasowe. Jesteśmy jako strażnicy od tego, aby naszemu społeczeństwu służyć i pomagać. Dlatego strażnicy będą przede wszystkim podczas wizyt edukować mieszkańców, rozdawać ulotki  oraz informować ich o terminach do kiedy należy zmienić źródło ogrzewania. Będziemy udzielać pouczeń wiedząc o trudnych sytuacjach życiowych, chorobach czy braku świadomości popełnienia wykroczenia przez osoby starsze, schorowane. Nie będzie na pewno taryfy ulgowej dla osób, które spalają substancje zabronione.

Co z mieszkańcami, którzy nie wymienili pieca mam tu na myśli najemców lokali komunalnych? 

Będziemy informować najemców o możliwości skorzystania  w Urzędzie Miasta ze wsparcia finansowego w ramach programu  "Ciepłe Mieszkanie". Chciałem jeszcze nadmienić, że właściciele budynków jednorodzinnych mogą także skorzystać ze wsparcia finansowego w ramach programu "Czyste powietrze".

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama