Reklama

Nowa Ruda. W lipcu otwarcie basenu?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Redakcja

Nowa Ruda. W lipcu otwarcie basenu? - Zdjęcie główne

Na basenie ze względu na specyficzny grunt wystąpiła duża ilość wody, która uniemożliwiła prowadzenie robót ziemnych | foto Fot. Redakcja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jakie roboty zostały do wykonania i o ile wzrosły koszty budowy noworudzkiego basenu?

 

Nowa Ruda. Z przedstawicielem wykonawcy Tadeuszem Malikiem z firmy Kwadros rozmawia Arkadiusz Balcerzak

 

Jeżeli warunki epidemiologiczne pozwolą, można w tym roku zapraszać ludzi na basen?

Moim zdaniem tak. Nie będzie to na pewno koniec maja, ani czerwiec, ale już początek lipca jest jak najbardziej realnym terminem uruchomienia kąpieliska. Złożone zostały już roboty do odbioru. W tej chwili inżynier kontraktu po sprawdzeniu stwierdził, że wystąpiły braki w dokumentacji. Dlatego ją wstrzymał i wezwał nas do jej uzupełnienia. Pamiętajmy o czasie jaki potrzeba na uzyskanie zgody np. sanepidu. Oczywiście musimy wcześniej uzyskać zgodę na użytkowanie basenu wszystkich jednostek nadzorujących tego typu obiekty w tym sanepidu, straży pożarnej itd., a to nie trwa tydzień, czy dwa. Widzę, że pomimo złożonego zgłoszenia o zakończeniu robót, te nadal trwają. Prace trwają, bo wiadomo jaką mieliśmy pogodę w okresie przedwiosennym i wiosennym. Na basenie ze względu na specyficzny grunt wystąpiła duża ilość wody, która uniemożliwiła prowadzenie robót ziemnych. Teraz jest w miarę sucho i możemy skończyć parę rzeczy.

Proszę więc powiedzieć, co zostało jeszcze do zrobienia?

Kształtowanie terenu. Na przykład wjazd na basen od ul. Fredry, który nie mógł być zrobiony przez to, że wykonywaliśmy cały czas roboty ziemne i non stop potrzebny był transport humusu, a to uniemożliwiało położenie kostki. Zostało jeszcze zasadzenie żywopłotu, sianie trawy i dokończenie układania drzewa egzotycznego.

Jeżeli będzie sprzyjała pogoda do kiedy to wszystko zrobicie?

Myślę, że do 15 czerwca to wszystko będzie zrobione.

Teraz porozmawiajmy o pieniądzach. Przebudowa basenu miała kosztować blisko 12 mln zł, wyszło ponad 15 mln zł. Dlaczego?

Te 15 mln zł, to nie jest kwota która wynika z tego, że Malik coś sobie wymyślił. To kwota wynikająca z uzupełnienia pierwotnego projektu budowlanego, który nie zawierał wszystkiego, co powinien zawierać. Mówię tu m.in. o wymianie gruntu pod basenem. Projekt nie zawierał również kształtowania terenu, ani prawidłowego dozowania chloru, który wstępnie miał być dostarczany z komory w budynku socjalnym aż do komory technicznej, gdzie na tak dużej odległości i przewodach o niewielkiej średnicy mogło dochodzić do ich zapchania. To wszystko zostało przeniesione do rozbudowanej komory technicznej. To właśnie m.in. te elementy wpłynęły na podniesienie wartości inwestycji.

Rozumiem, ale koszt przebudowy wzrósł dość znaczenie?

Jedyna kwota, która podniosła koszt basenu to waloryzacja robót budowlanych zatwierdzona przez inżyniera kontraktu. Wynikała ona z tego, że nastąpił wzrost cen materiałów budowlanych, wzrost cen robocizny co na dzień dzisiejszy daje kwotę 330 tys. zł.

Pamiętam jednak, że złożył Pan do inwestora, czyli miasta Nowa Ruda wniosek o 861 tys. zł za roboty dodatkowe?

Zgadza się, dalej walczę o te dodatkowe pieniądze. Po prostu cały koszt inwestycji będzie powiększony o kwotę ok. 800 tys. zł.

Co Pan wlicza do kosztów dodatkowych?

Pierwsze co to waloryzacja, czyli wzrost cen materiałów, ale to też wzrost cen tylko na styczeń 2021 r. Odnotowaliśmy wzrost cen w granicach ok. 300 tys. zł, a kwota ok. 400 tys. zł to koszty pozostałe. Można byłoby np. podwyższyć tę kwotę o wentylację, która ze względu na przesuwające się roboty została podgrzana w 2021 r.

Wielokrotnie mówił Pan o wzroście cen za foliowanie basenu. Dlaczego to takie ważne?

Zgadza się. To jest dobry przykład. Pierwotnie foliowanie basenu miało kosztować ponad 350 tys. zł. Taka cena była ustalona przy podpisywaniu umowy na modernizację basenu. W związku z tym, że przesunął się okres wykonania tych robót, a firm które się tym zajmują jest mało, to przedsiębiorstwo z którym mieliśmy uzgodnione ceny odmówiła wykonania tych prac. Następna firma zgodziła mi się to wykonać, ale już za dwa razy większą kwotę. Podpisaliśmy w sumie z nimi dwie umowy na kwotę 710 tys. zł. Dlatego też trwają rozmowy między wykonawcą, a inwestorem o uznanie tej kwoty.

 

PREZCZYTAJ TAKŻE:

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy