Reklama

Nowa Ruda. Wielka metamorfoza szkoły w Drogosławiu

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwające od kilkunastu lat zmiany w szkole przy ul. Stara Droga pozytywnie wpływają nie tylko na poprawę wizerunku tej placówki oświatowej, ale też dzielnicy Drogosław. O przemianach w szkole rozmawiamy z jej dyrektorem Dariuszem Chojeckim.

Panie Dyrektorze w ostatnich latach szkoła, którą Pan kieruje przechodzi dużą metamorfozę, proszę nam o tym opowiedzieć.

Faktycznie, od kilkunastu lat, bo od 2001 r. jestem dyrektorem przechodzi metamorfozę. Najpierw byliśmy Miejskim Zespołem Szkół, później Szkołą Podstawową, a teraz jesteśmy Zespołem Szkolno – Przedszkolnym Nr 1, to nieco żartując wystarczy spojrzeć, ile było zmian nazw tej placówki. Obecnie jesteśmy na etapie bardzo ważnej inwestycji z programu norweskiego, co jest chyba podsumowującą i kończącą przebudową naszego obiektu.

Proszę powiedzieć o tym projekcie norweskim kilka słów.

Wartość tego projektu, to ponad 1,2 mln zł, wprawdzie był nieco tańszy, ale ze względu na panującą sytuację ekonomiczną i wzrost cen prawie wszystkiego, nie tylko żywności, ale i materiałów budowlanych oraz usług.

Konkretnie, co na terenie się zmieni, co zostanie zrobione?

Przede wszystkim wymieniamy wszystkie ciągi komunikacyjne, mam tu na myśli drogi dojazdowe dla pojazdów i chodniki, które już w dużym stopniu zostały wykonane. Poza tym będzie tu różnego rodzaju zakrzewienie, dużo zieleni, będzie ogród deszczowy, który jest już przygotowany.

Oprócz tego będzie zbiornik, do którego wpływać będzie poprzez rynny deszczówka z dachu, będzie też mała stacja meteorologiczna. Jest, to bowiem projekt związany też z edukacją, a nie tylko projekt zielony, ale też edukacyjny, co za tym idzie w części tylnej naszej szkoły będzie też edukacyjny plac zabaw łącznie z zielonym amfiteatrem.

Zielony amfiteatr, cóż to takiego?

Będzie to ładnie naturalnie wyrzeźbiony w skarpie dwupoziomowy amfiteatr na 30 miejsc, gdzie uczniowie będą mogli usiąść i mieć lekcję otwartą. 

Coś ciekawego jeszcze w planach?

Niestety, nie udało nam się zwiększyć dotacji, bo w przyszłości jeszcze chcemy na niezbyt dużej działce chcemy zrobić jeszcze warzywniak – ogród warzywny, gdzie jak to dawniej było uczniowie sadzili, siali i pielęgnowali, a później zbierali owoce, czy warzywa, ale co najważniejsze chcemy tam jeszcze zrobić sad owocowy. Tam dzieci będą się uczyły pielęgnacji drzew, szczepień drzew, czyli to co z uczniami robi pan Bogusław Frącek. Mam nadzieję, że jak to wszystko się skończy będzie co podziwiać.

Kiedy prace z tym związane mają się zakończyć?

Mamy bardzo dobrego, bardzo rzetelnego wykonawcę i szef firmy powiedział nam, że jak wszystko dobrze pójdzie i pogoda nie spłata nam figla, że roboty zakończą się przed terminem, a termin ostateczny mamy wyznaczony na 24 czerwca tego roku i być może zakończenie roku szkolnego połączymy z otwarciem naszego terenu.

Panie Dyrektorze, sam budynek szkoły również wygląda bardzo estetycznie i z tego co wiem, również w nim się dużo zmieniło?

Tu cofamy się do 2017 r. i termomodernizacji obiektu w skład której weszło praktycznie wszystko, to taki kapitalny remont, a więc wymieniono instalację elektryczną, wymiana centralnego ogrzewania. Wymianę starego kopciucha na kocioł na paliwo typu pellet. Ciąg docieplenia, ciąg elewacji, bo wymiana okien została wykonana znacznie wcześniej, ale to również miało wpływ na wykonanie termomodernizacji.

Elewacja plus malowanie, odnawianie sanitariatów to wszystko weszło w skład trwającej niecały rok termomodernizacji, co, jeżeli mnie pamięć nie myli kosztowało ponad 1,9 mln zł na rok 2017. 

Wspomniał Pan też o kuchni.

Tak, dla nas priorytetem było utrzymanie zaplecza kuchennego i tzw. stołówki, która służy naszym dzieciom, ale też mieszkańcom, ponieważ tutaj spożywają osoby, które mają pomoc z opieki społecznej. Zawsze uważałem, że stołówka, to jest podstawa, nie będę ukrywał, że nie jestem zwolennikiem cateringu, więc ciepłe danie podane w takiej ilości w jakiej dziecko sobie życzy, to jest coś bardzo ważnego.

Pamiętać też trzeba, że nauka i kultura jedzenia z ceramicznego talerza i umiejętność posługiwania się sztućcami jest nie mniej ważne nawet pod względem edukacji. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy