Reklama

Nowa Ruda. Wszystkich Świętych na naszych cmentarzach

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kiedy powstał cmentarz w Nowej Rudzie, jakie pomniki się na nim znajdują i czy cmentarz doczeka się rozbudowy?

Nowa Ruda. Cmentarz w XVIII wieku był mały i znajdowała się na nim kostnica. Jego rola zwiększyła się od 1818 roku. Wtedy zakazano pochówku w rejonie zamku Stillfriedów. Od tego roku mógł też pełnić symultanicznie funkcję cmentarza dla protestantów. Na cmentarzu znajduje się kaplica, a w budynku bramnym ze sklepionym wnętrzem rzeźba Piety.

Na cmentarzu znajdują się pomnik górników, którzy zginęli 10 maja 1941 roku, pomnik 13 ofiar zajść z 1923 r., obelisk poświęcony ofiarom w wojny prusko-austriackiej w 1866 r., obelisk poświęcony żołnierzom poległym w czasie I wojny światowej, grobowce rodzin Rose i Nave postawione według projektów prof. Ernsta Segera z 1908 r., a także neogotycka kaplica cmentarna.

Potrzebne są nowe groby

Górna część cmentarza w Nowej Rudzie ma zostać zagospodarowana na nowe, tradycyjne groby, ale zostanie też rozbudowane kolumbarium, w którym dziś zaczyna już brakować wolnych miejsc. Te pozostały już tylko w dolnej jego części, a góra i część środkowa są już wykupione. Tak duże zainteresowanie to efekt tego, że dziś coraz więcej osób decyduje się na spopielanie zwłok. Teren w górnej części cmentarza został już wykoszony. Gdy kolumbarium zostanie rozbudowane będzie w nim 91 nowych miejsc pochówku.

Mieszkańcy chcą renowacji krzyża

Chodiz o krzyż na cmentarzu komunalnym w Nowej Rudzie, który stoi w górnej jego części i utwardzenia drogi do niego prowadzącej, która dziś przy ulewnych deszczach zamienia się w błotne kałuże. - Jesteśmy przed nowym budżetem. Nie umiem dziś powiedzieć, czy będą na to środki. Dziś na cmentarzu ważniejsze jest stworzenie nowej kwatery, którą przygotowujemy. Wykarczowaliśmy już samosiejki, trawy i krzaki. Musimy mieć kolejne miejsca pochówku – mówi Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy.

K.Golak

 

Czytaj także:

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy