Reklama

Nowa Ruda. Zapłacimy więcej za bilet w komunikacji miejskiej?

Opublikowano:
Autor:

Nowa Ruda. Zapłacimy więcej za bilet w komunikacji miejskiej? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 16 miesięcy w Nowej Rudzie funkcjonuje komunikacja miejska. Choć początkowo była bezpłatna, a dziś musimy zapłacić za przejazd 2 zł cieszy się sporą popularnością wśród mieszkańców.

Od września 2021 r. mieszkańcy Nowej Rudy mogą korzystać z autobusu komunikacji miejskiej łączącej Drogosław – Centrum ze Słupcem i z powrotem. Choć przez krótki czas za przejazd nie musieliśmy płacić, a teraz bilet kosztuje nas 2 zł i ulgowy 1 zł z możliwości przemieszczenia się z dzielnicy do dzielnicy tym autobusem korzysta wielu noworudzian. W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2022 r. z usług Komunikacji Miejskiej w Nowej Rudzie skorzystał 20 257 osób.

Wpływ za zakup biletów wyniósł 37 109 zł licząc bilety po 2 zł i ulgowe po 1 zł. Cena ogólna przewozów wyniosła 180 317, 36 zł i miasto dopłaciło do przewozów 142 91, 36 zł – informuje przewodniczący Komisji Porządku Komunikacji i Porządku Publicznego Rady Miejskiej w Nowej Rudzie Janusz Staniocha.

Przewóz pasażerów także w święta

Członkowie komisji rozmawiają o tym, aby w przyszłym roku autobus kursował także w święta wolne ustawowo, które wypadają w dni powszednie. - Gdybyśmy wprowadzili dodatkowe kursy, w dni świąteczne, których w 2023 r. przypada 9: 6 stycznia (piątek) - Trzech Króli, 10 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny, 1 maja (poniedziałek) - Święto Pracy, 3 maja (środa) - Święto Konstytucji, 8 czerwca (czwartek) - Boże Ciało, 15 sierpnia (wtorek) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada (środa) - Wszystkich Świętych, i dwa dni świąt Bożego Narodzenia – poniedziałek 25 i wtorek, 26 grudnia to całość kosztowałaby 4 140 zł. Od tego odjąć wpływy z biletów które kształtują się od 20 nawet do 28% w zależności od ilości pasażerów, to na dzień dzisiejszy koszt uruchomienia przejazdów w święta wynosiłby 3 312 zł – wyliczył Staniocha. 

Ceny biletów w górę?

Między innymi bardzo wysoka inflacja, rosnące koszty pracy plus drogie paliwo powodują, to, że obecny przewoźnik świadczący usługi miastu będzie chciał renegocjonować umowę i zażąda wyższej stawki. Czy to oznacza, jak sugerują niektórzy radni wzrost ceny biletu do 3 zł i odpowiednio 1,5 zł za bilet ulgowy?

Burmistrz Tomasz Kiliński zapewnia, że na razie nie przewiduje podwyżki za ceny biletów w komunikacji miejskiej. – Tak jak mówiłem jest to cały czas okres przejściowy od wdrożenia, uruchomienia, pilotażu komunikacji do wariantu docelowego, którym myślę, że będzie 2024 r., kiedy mam nadzieje do Nowej Rudy dostarczone zostaną 2 elektryczne autobusy, które to będą obsługiwać komunikację miejską w Nowej Rudzie 7 dni w tygodniu od rana do wieczora – mówi Kiliński. 

Będziemy płacić, czy pojedziemy za darmo?

Nie ma jeszcze decyzji, czy po dostarczeniu do Nowej Rudy autobusów bezemisyjnych przejazd nimi będzie płatny, czy bezpłatny. – Dzisiaj mamy model, który funkcjonuje, który jest tym uruchomieniem i okresem przejściowym, natomiast nie ma jeszcze decyzji w postaci uchwały rady miejskiej czy będzie płatna. Dzisiaj obowiązuje 2 zł, na razie to funkcjonuje i na podjęcie decyzji co będzie za ponad rok mamy jeszcze czas – dodaje burmistrz. 

Gmina Miejska Nowa Ruda kupi dwa autobusy elektryczne i dwa punkty ładowania. Kwota dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 4 277 325 zł, a pożyczka wynosi 1 000 000.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy