Reklama

Noworudzianie zapłacą więcej za wodę i ścieki?

Opublikowano:
Autor:

Noworudzianie zapłacą więcej za wodę i ścieki? - Zdjęcie główne

Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków pozwala, aby gminy ze swojego budżetu dopłacały do cen wody i odprowadzania ścieków.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Większość przedsiębiorstw wodno – kanalizacyjnych w Polsce składa wnioski do PGW Wody Polskie o skrócenie obowiązujących taryf i wprowadzenie w życie nowych urealnionych stawek za wodę i ścieki. Do złożenia takiego wniosku przygotowuje się Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Nowej Rudzie.

Prezes spółki Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Nowej Rudzie – Ryszard Rzeczycki twierdzi, że zakład przygotowuje się do złożenia wniosku o nową taryfę. Przypominając, że ta obecnie obowiązująca w mieście weszła w życie dopiero parę miesięcy temu, a pierwsze wpływy z tej taryfy wpłynęły na konta spółki w maju. Jak mówi prezes stawki i taryfy za wodę i ścieki powinny opierać się na realnych kosztach.

– Wystarczy powiedzieć, że na dzień dzisiejszy do końca roku koszt energii elektrycznej, który jest po płacach i po podatku jest trzeci kosztem ogromnie wzrósł. Teraz za 1 za MWh płacimy 512 zł, od 1 stycznia 2023 r. prawdopodobnie płacić będziemy ok. 1 900 zł za MWh, więc skok jest niemalże czterokrotny – wyjaśnia Rzeczycki.

– Materiały drożeją, inflacja robi parcie na płace, węgiel, którym niestety jeszcze ogrzewamy nasze największe obiekty, czyli np. nasz biurowiec przy ul. Niepodległości i oczyszczalnie ścieków oparta jest o ekogroszek. Gaz, który prawdopodobnie będziemy mieli w przyszłym roku jest kilkukrotnie droższy dla instytucji - to wszystko chyba tłumaczy nasz wniosek o zmianę taryfy – dodaje. 

Zdaniem burmistrza Tomasza Kilińskiego przedsiębiorstwa wodociągowe jak każde inne będą podnosić ceny, ponieważ koszty w ich firmach rosną tak samo jak wszędzie.

– Dotyka ich wzrost cen prądu, dotyka ich wzrost cen ciepła itd. Proszę pamiętać, że woda często jest pompowana, a to oznacza konieczność zużycia sporej ilości energii elektrycznej, więc te koszty będą rosły – mówi burmistrz. Według niego kwestii taryf w całej Polsce Wody Polskie zachowują się w sposób skandaliczny. Jego zdaniem niedopuszczalne jest, kiedy Wody Polskie bez argumentacji kwestionują taryfy mówiąc, że jest ona za wysoka.

- Taryfa jest sporządzana zgodnie z zasadami, czyli na podstawie kalkulacji i obowiązujących kosztów w firmie i jeżeli ona jest sporządzona prawidłowo i na bazie, które przedsiębiorstwa nie tylko w Nowej Rudzie, ale w Wałbrzychu, Dzierżoniowie itd. ponoszą, to nie można ich kwestionować w sposób bezpodstawny, nie merytoryczny bez uzasadnienia. Dążenie do obniżania taryf przez Wody Polskie prowadzi później do problemów bezpośrednio w spółce. Dzisiaj obowiązują taryfy, które nie pokrywają kosztów funkcjonowania firmy – dodaje Kiliński.

Mogą dopłacać

Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków pozwala, aby gminy ze swojego budżetu dopłacały do cen wody i odprowadzania ścieków. Czy tak będzie w Nowej Rudzie w przypadku, gdyby Wody Polskie zgodziły się na podwyżkę? Tomasz Kiliński mówi, że nie bierze pod uwagę dopłat do wody, ponieważ nie ma na to pieniędzy. – Rozmawiamy o tym teraz w takiej sytuacji, gdy samorządy mają ogromne problemy. Jako samorząd nie jesteśmy w stanie pokryć kosztów inflacji, za którą odpowiada rząd. My podobnie jak firmy ponosimy skutki tej inflacji. Skąd mamy wziąć pieniądze na dopłacanie, do wszystkiego mamy dopłacać – pyta Kiliński. 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy