reklama
reklama

Nowy podatek od ogrzewania. ETS 2 uderzy po kieszeni

Opublikowano:
Autor:

Nowy podatek od ogrzewania. ETS 2 uderzy po kieszeni - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości81 procent właścicieli nieruchomosci w Nowej Rudzie złożyło deklaracje opisującą wykorzystywane żródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Proces ich składania zakończy się jeszcze w tym roku.
reklama

Nowa Ruda.  Dzięki funkcjonowaniu CEEB gminy otrzymują informacje m.in. o liczbie tzw. kopciuchów, dzięki czemu mogą opracować zachęty, by skłonić właścicieli nieruchomości do ich wymiany. Konsekwencją ma być poprawa jakości powietrza - mówi Marta Krupa, kierownik referatu ochrony środowiska UM w Nowej Rudzie.  

Co to jest CEEB?

Jesteś właścicielem domu, mieszkania lub lokalu usługowego? Masz określone obowiązki. Jednym z nich jest złożenie deklaracji do CEEB. Dowiedz się, czym jest CEEB oraz w jaki sposób i w jakim terminie należy złożyć deklarację. CEEB to skrót od nazwy Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W CEEB gromadzone są informacje na temat sposobu ogrzewania nieruchomości - zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. 

reklama

Baza informacji

Za prowadzenie CEEB odpowiedzialny jest Minister Rozwoju i Technologii, który z kolei zlecił prace związane z uruchomieniem systemu Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego (GUNB).Za prowadzenie CEEB odpowiedzialny jest Minister Rozwoju i Technologii, który z kolei zlecił prace związane z uruchomieniem systemu Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego (GUNB).

Ten urząd zleca zbieranie deklaracji samorządom. Odpowiadając na pytanie, co to jest CEEB, można też powiedzieć, że jest to pierwsza baza informacji o źródłach ciepła o mocy nominalnej mniejszej niż 1MW i źródłach spalania paliw w Polsce. 

Obowiązek

Kto ma obowiązek złożyć deklarację CEEB? Naturalnie każdy właściciel nieruchomości - wymiary działki czy powierzchnia budynku nie mają znaczenia. Ale nie tylko. Do składania deklaracji CEEB są też uprawnieni zarządcy budynków.

reklama

Inaczej mówiąc, w przypadku budynków wielorodzinnych wypełnieniem i złożeniem deklaracji CEEB zajmuje się podmiot zarządzający budynkiem - czyli - wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, podmiot administrujący albo właściciel nieruchomości.

Mandat

Deklarację CEEB musi wypełnić każdy właściciel lub zarządca budynku, jeśli źródło spalania paliw nie przekracza 1MW. Obowiązek zgłoszenia do CEEB nie obejmuje najemców oraz osób, które mieszkają w blokach wielorodzinnych i korzystają ze wspólnego ogrzewania.

Obowiązek złożenia deklaracji wygasł w czerwcu 2022 r. Każde jej złożenie po tym terminie stanowi naruszenie obowiązujacych przepisów. Co nie oznacza, że karani finansowo są wszyscy, którzy jeszcze tego nie zrobili. Najpierw wzywamy do wypełnienia tego obowiązku. Informujemy właścicieli nieruchomości, że w ewidencji brak jest ich deklaracji CEEB i prosimy o jej złożenie  - relacjonuje Marta Krupa.

reklama

Dopiero wobec osób uporczywie uchylających się od tego obowiązku,  stosowne są kary finansowe. Straż miejska może nałożyć grzywnę w wysokości nawet do 5 tys. zł.  

Podatek od CO2

Wszystko po to, by łatwiej było ściągać z właścicieli budynków nowy podatek. Mowa o nowej opłacie za emisje dwutlenku węgla pochodzącego ze spalania paliw kopalnych, która ma zacząć obowiązywać w  najbliższych latach. 

Ta nowa regulacja, wynikająca z wdrażania unijnego systemu ETS 2, wprowadzi opłaty dla sektora mieszkalnego podobnie jak dzieje się to już w sektorze energetycznym. ETS2 to unijny system handlu uprawnieniami do emisji, który ma na celu redukcję gazów cieplarnianych w sektorach dotąd nieobjętych regulacjami, jak transport i budownictwo.

reklama

Od kiedy Polacy będą musieli zapłacić nowy podatek od ogrzewania? 

1 stycznia 2027 rok - to ważna data, bo od tego dnia wszystkie gospodarstwa domowe, które ogrzewają domy paliwami kopalnymi, będą zobowiązane do uiszczenia nowej  Nowy podatek od ogrzewania teoretycznie ma być uzależniony od emisji. Przy założeniu, że gospodarstwa domowe emitują przeciętnie 6 ton CO2 w ciągu roku, podatek od ogrzewania wyniesie około 1 200 złotych rocznie.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Aktualne informacje z Nowej Rudy, Radkowa i okolic. Kilka razy dziennie aktualizowany portal Gazety Noworudzkiej. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama