Reklama

Znów uczą górników

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: źródło; baad

Znów uczą górników - Zdjęcie główne

foto źródło; baad

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Noworudzka Szkoła Techniczna ma nadzieję na otwarcie kopalni w Ludwikowicach Kł. i kontynuowanie tradycji górniczych w sposób aktywny. W przyszłym roku rusza profil technik górnictwa odkrywkowego.

Technik górnictwa odkrywkowego organizuje lub prowadzi procesy wydobywcze, transportowe, składowiskowe, zwałowe, przeróbcze oraz obróbcze wydobytej kopaliny na terenie kopalni odkrywkowej. Absolwent technikum kształcącego w zawodzie technik górnictwa odkrywkowego powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: 1) prowadzenie robót strzałowych metodą krótkich otworów; 2) prowadzenie robót związanych z urabianianiem, transportowaniem, składowaniem i zwałowaniem kopaliny i nadkładu; 3) likwidowanie nawisów skalnych; 4) odwadnianie górotworu i zwałowisk. Do wykonywania wyżej wymienionych zadań zawodowych niezbędne jest osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia, na które składają się: efekty kształcenia wspólne dla wszystkich zawodów; efekty kształcenia wspólne dla zawodów w ramach obszaru mechanicznego i górniczo-hutniczego PKZ(M.e) i PKZ(M.l); efekty kształcenia właściwe dla zawodu technik górnictwa odkrywkowego opisane w wyodrębnionych kwalifikacjach: M.10 Eksploatacja złóż metodą odkrywkową; M.42 Organizacja i prowadzenie eksploatacji złóż metodą odkrywkową. W programie nauczania dla zawodu technik górnictwa odkrywkowego uwzględniono przedmioty ogólnokształcące: język obcy nowożytny i fizykę, których nauka odbywać się będzie na poziomie rozszerzonym. Po ukończeniu szkoły pracę można będzie znaleźć w kopalniach odkrywkowych węgla brunatnego, surowców skalnych, kruszyw naturalnych i piasków, zakładach produkcji spoiw naturalnych, topików dla hut, materiałów chemicznych, przemysłu ceramicznego, zakładach obróbki kamienia, zakładach przetwórczych surowców skalnych, zakładach prowadzących roboty wyburzeniowe i inżynierskie z zastosowaniem materiałów wybuchowych, w biurach projektowych i instytucjach naukowo-badawczych. źródło: NST

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy