Reklama

Ofiary nie mają gdzie uciec

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Ofiary nie mają gdzie uciec - Zdjęcie główne

W 2021 r. z założono 29 Niebieskich Kart z czego 21 dotyczyło stosowania przemocy w stosunku do kobiet. | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Są już dwa mieszkania chronione dla osób niepełnosprawnych. Przydałoby się kolejne – kryzysowe dla ofiar przemocy domowej. Czy jest szansa, aby takie miejsce w gminie powstało?

W 2020 r. w gminie Nowa Ruda założono 26 Niebieskich Kart z czego 18 dotyczyło stosowania przemocy w stosunku do kobiet. W 2021 r. z kolei założono 29 Niebieskich Kart z czego 21 dotyczyło stosowania przemocy w stosunku do kobiet. Zdarzają się też Niebieskie Karty dotyczące stosowania przemocy wobec dzieci, zarówno przez ojców jak i matki. Dzisiaj , gdy ofiary przemocy domowej potrzebują schronienia, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej kierują je do Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia w Wałbrzychu. Ośrodek ten jest stacjonarną placówką pomocową świadczącą specjalistyczne poradnictwo dla ofiar przemocy w rodzinie oraz w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat jedna osoba dwukrotnie skorzystała z możliwości schronienia się tam.

- Takie mieszkanie kryzysowe przydałoby się w gminie. Ofiar przemocy nie możemy umieszczać w mieszkaniach chronionych, bo tam mogą być kierowane tylko osoby niepełnosprawne z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – przypomina Agnieszka Sikora, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Matka z dziećmi raczej takiego orzeczenie nie ma. Czasami zdarza się, że dochodzi do pożaru i ktoś traci cały dobytek. Wówczas również takie mieszkanie kryzysowe by się przydało – dodaje.

Agnieszka Sikora nie ukrywa, że jest wytypowanych kilka mieszkań, które po remoncie mogłyby spełniać funkcję mieszkania kryzysowego. Jednak aby je przystosować potrzebne są pieniądze.

- Takiego mieszkania może długo jeszcze nie być, jeżeli nie zostanie ogłoszony jakiś program ministerialny w tym kierunku, lub dopóki np. nie pojawią się na ten cel pieniądze z urzędu wojewódzkiego. Tu potrzebne jest finansowanie z zewnątrz – uważa kierownik GOPS-u.

Gdyby w gminie funkcjonowało mieszkanie kryzysowe osoby potrzebujące pomocy na już, od razu mogłyby być w nim umieszczane. Nie musiałyby czekać na przyjęcie do takich ośrodków jak ten w Wałbrzychu. Agnieszka Sikora wspomina sytuację, kiedy jedna z mieszkanek odzyskała dzieci z domu dziecka i kiedy niestety jej partner użył przemocy wobec chłopca. To jak mówi jedna z sytuacji, w których rodzina mogłaby z mieszkania kryzysowego skorzystać.

Brygida Wolańska, Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego o ofiarach przemocy:

Osoby pracujące w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie bardzo często zastanawiają się jak dochodzi do tego, że kobieta znika w cieniu mężczyzny, zatraca własną energię, staje się bezradna, odizolowana od kontaktu z bliskimi. Stara się sprostać wymaganiom i oczekiwaniom, jednak poddawana ciągłej ocenie i krytyce nie jest w stanie tego udźwignąć. Cechą charakterystyczną osób doznających przemocy jest fakt, że pragną zadowolić innych nie uwzględniając w tych potrzebach siebie. Wpadają w pułapkę, z której trudno się wydostać.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy