Reklama

Powiat Kłodzki. Będzie więcej patroli policyjnych

Opublikowano:
Autor:

Powiat Kłodzki. Będzie więcej patroli policyjnych - Zdjęcie główne

Rafał Siczek - nowy komendant powiatowej policji ujawnia, jak będzie teraz wyglądała praca policjantów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy nasi policjanci będą jeździli nowymi autami, czy będzie więcej patroli i w naszych miejscowościach zrobi się bezpieczniej? Zapytaliśmy o to nowego komendanta powiatowej policji

Powiat Kłodzki. O zmianach w funkcjonowaniu policji, nowych auta i inwestycjach z podinspektorem Rafałem Siczkiem, komendantem powiatowym policji w Kłodzku

 

Policjanci w Lądku-Zdroju do tej pory nie mieli gdzie się przebierać. Czy w końcu doczekają się na szatnię z prawdziwego zdarzenia?

Na przełomie stycznia i lutego wspólnie z zastępcą komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu ds. logistyki mł. insp. Robertem Frąckowiakiem wizytowaliśmy komisariaty w powiecie kłodzkim, w tym ten w Lądku-Zdroju. W trakcie wizytacji podjęto decyzję, o remoncie pomieszczenia gospodarczego tzw. przybudówki, które to pomieszczenie po wykonaniu prac remontowo-adaptacyjnych, z powodzeniem będzie spełniać wymogi szatni dla funkcjonariuszy.

 

Pan jest z Wałbrzycha, a Pana zastępca z Siechnic pod Wrocławiem? Czy to dobrze, że szefami kłodzkiej policji są osoby spoza naszego powiatu?

To kwestia dyskusyjna, na którą nie można dać jednoznacznej odpowiedzi. Z mojej perspektywy to dobrze, otrzymałem duży kredyt zaufania od swoich przełożonych, którzy postawili przede mną określone wyzwania. Zrobię wszystko, aby tego zaufania nie zawieść. W powiecie kłodzkim nie jest to nowa sytuacja, albowiem przede mną, przez wiele lat komendantem powiatowym jak i jego zastępcą byli mieszkańcy powiatu świdnickiego. Z kolei ostatni komendant, od którego przejąłem kierownictwo garnizonu kłodzkiego, mieszkał w powiecie dzierżoniowskim. Tak więc nie uważam, aby fakt mieszkania poza powiatem kłodzkim był istotną okolicznością rozpatrywaną w tym kontekście. Należy zaznaczyć, że drugi zastępca komendanta powiatowego mieszka w Bystrzycy Kłodzkiej i od początku swojej długoletniej służby związany jest z powiatem kłodzkim.

Co z budową nowej siedziby dla kłodzkiej policji. Przekona Pan władze Kłodzka i władze powiatu, aby dorzuciły się do przygotowania projektu?

O teren nie pytam, bo macie przecież działkę przy ul. Wyspiańskiego w Kłodzku... Jestem przekonany, że nie muszę specjalnie przekonywać władz powiatu do zasadności budowy nowej komendy powiatowej. Jesteśmy wszyscy zgodni, że ta inwestycja jest potrzebna. Wymaga ona dużych nakładów finansowych oraz wsparcia samorządu, który aktualnie jest mocno obciążony walką z coronawirusem, co również wymaga dużego nakładu finansowego. Na pewno, jak się sytuacja ustabilizuje, wrócimy do tego tematu.

Czyli póki co muszą wystarczyć bieżące remonty przeprowadzane przez waszych pracowników, np. malowanie? Czy to jedyna zmiana, jaka nastała wraz z Pana przyjściem do kłodzkiej komendy?

To nie tylko malowanie, jesteśmy w trakcie remontu wnętrza budynku A naszej komendy. Przeprowadzimy także prace remontowe budynku B. W tym roku planujemy remont dachu w komisariacie w Bystrzycy Kłodzkiej. To zadnie realizować będziemy wspólnie z gminą Bystrzyca Kłodzka. Planujemy również dokonać wymiany instalacji elektrycznej. Ponadto zamierzamy przeprowadzić remont pomieszczeń wewnątrz komisariatu w Lądku-Zdroju. Wykonamy także prace związane ze wspomnianą już adaptacją pomieszczenia na potrzeby szatni dla policjantów.

Co z zakupem samochodów. W ostatnich latach byliśmy w skali województwa na szarym końcu pod względem ilości nowych samochodów kupowanych co roku dla policjantów we współpracy z lokalnymi samorządami. To się zmieni w tym roku?

Z chwilą rozpoczęcia pracy w Kłodzku zauważyłem, że flota służbowych pojazdów wymaga szybkiego wzmocnienia. Postawiłem przed sobą ambitny plan na ten rok, zakupu wspólnie z samorządem, czterech pojazdów. Osobiście rozmawiałem na ten temat ze starostą powiatu kłodzkiego oraz wszystkimi burmistrzami i wójtami. Brałem również udział w kilku zdalnych komisjach w starostwie oraz poszczególnych gminach. Przyniosło to pozytywny efekt, wszystko idzie w dobrym kierunku, abyśmy te cztery auta kupili. Jestem miło zaskoczony niezwykle ciepłym przyjęciem mnie tu w powiecie kłodzkim przez wszystkich samorządowców. Cieszę się, że mamy wspólny cel, który zaowocuje zwiększeniem poczucia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu kłodzkiego.

 

Wiele lat pracował Pan w Wałbrzychu, zatem może Pan powiedzieć, który powiat jest bardziej niebezpieczny - kłodzki, czy wałbrzyski?

Myślę, że zarówno w powiecie wałbrzyskim jak i kłodzkim można czuć się coraz bardziej bezpiecznej. Struktura powiatu wałbrzyskiego znacznie różni się od kłodzkiego, ciężko wiec o takie porównania, natomiast ważnym podkreślenia fakt jest to, że zarówno w Wałbrzychu jak i w Kłodzku udaje się ograniczać ilość popełnionych przestępstw, w szczególności tych z kategorii kryminalnych.

 

Narkotyki, przemoc domowa, pedofilia, wyłudzanie pieniędzy, wypadki drogowe, pobicia, włamania - co dzisiaj jest największym problemem powiatu kłodzkiego?

Priorytetem na ten rok dla policji kłodzkiej jest dalsze ograniczanie przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie w szczególności włamań, kradzieży, niszczenia mienia, ale także tych popełnianych przeciwko życiu i zdrowiu. Intensywnie też pracujemy nad poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zwalczamy także przestępczość gospodarczą. Traktujemy bardzo poważnie każde zgłoszenie dotyczące przemocy domowej, wszystkie te wskazane obszary są dla nas bardzo ważne.

 

Czy w związku z tym będzie więcej patroli policji na drogach i na ulica naszych miejscowości?

Jeżeli chodzi o zwiększenie ilości patroli na ulicach powiatu kłodzkiego, to rzeczywiście tak będzie. Jesteśmy w trakcie wprowadzania nowych rozwiązań organizacyjnych, skutkujących większą ilością patroli, w tym również patroli pieszych. W ostatnich miesiącach bardzo intensywnie pracowaliśmy w zakresie doboru kandydatów do służby w policji. Po przejściu przeszkolenia podstawowego w policyjnych szkołach, nowi funkcjonariusze wracają do naszej jednostki, będzie można ich zobaczyć na ulicach powiatu kłodzkiego. W tym miejscu chciałbym zachęcić do wstępowania w szeregi policji, która oferuje dającą wiele satysfakcji służbę, możliwość rozwoju zawodowego oraz innego rodzaju profity nie występujące w innych zawodach, jak chociażby stabilne wynagrodzenie i możliwość przejścia na emeryturę po 25 latach służby. Kolejny termin naboru to 13 lipca tego roku. Dokumenty można składać w KPP w Kłodzku, w zespole kadr od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 do 15.30. Zapraszam wszystkich chętnych, którzy chcą połączyć służbę z pasją.

 

I na koniec: co zamierza Pan zmienić w funkcjonowaniu powiatowej policji w najbliższych miesiącach?

Nie jestem zwolennikiem rewolucji, raczej ewolucji. Podczas trzech miesięcy mojej służby w Kłodzku poznałem kadrę kierowniczą w komendzie oraz w komisariatach. Uważam, że naczelnicy, komendanci oraz kierownicy to doświadczeni i w pełni zaangażowani funkcjonariusze. Również w policjantach na stanowiskach wykonawczych widzę duży potencjał. Jesteśmy w trakcie pewnych zmian organizacyjnych w zakresie funkcjonowania komendy i podległych jej jednostek. Efektem tych zmian ma być zwiększenie poziomu obsługi zgłaszających się do nas petentów. Także zwiększenie skuteczności, mobilności, szybkości reakcji na zgłoszenia obywateli.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy