Reklama

Powiat Kłodzki. Darmowe szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe akcji

Powiat Kłodzki. Darmowe szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu - Zdjęcie główne

foto Materiały prasowe akcji

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat Kłodzki: Kleszczowe zapalenie mózgu to poważna choroba, która może prowadzić nawet do śmierci. Przed chorobą chroni tylko szczepienie. Teraz można zaszczepić się za darmo.

Powiat Kłodzki. Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest poważną chorobą wirusową przenoszoną przez kleszcze mogącą prowadzić do kilku groźnych powikłań.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 dla mieszkańców naszego powiatu dostępne są bezpłatne szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu.

Dla kogo darmowa szczepionka?

Ze szczepienia może skorzystać każdy zatrudniony w sektorze rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa lub rybactwa mieszkaniec w wieku 18-65 lat. 

Aby zgłosić chęć zaszczepienia, należy wypełnić ankietę i przesłać ją listem zwykłym na adres biura projektu. Ankietę można znaleźć na stronie internetowej: walczzkleszczem.pl

Jakie są objawy kleszczowego zapalenia mózgu?

Kleszczowe zapalenie mózgu najczęściej ma dwufazowy przebieg:

  • I faza objawia się gorączką, bólem mięśni oraz innymi objawami przypominającymi grypę. Jeśli doznajemy takich objawów poza sezonem grypowym, a kilkanaście dni wcześniej mieliśmy kontakt z kleszczem, objawy te mogą odpowiadać KZM.
  • II faza określana jest mianem neurologicznej, ponieważ dochodzi do zajęcia struktur w centralnym układzie nerwowym – najczęściej opon mózgowo-rdzeniowych, a w cięższych przypadkach mózgu oraz rdzenia kręgowego.
    Pojawia się gorączka (często wysoka), silny ból głowy oraz objawy związane z zajęciem powyższych struktur – sztywność karku, napady padaczkowe, porażenia, zaburzenia równowagi i świadomości.
Przeczytaj również: Hania Buła walczy ze śmiertelnym nowotworem

Artykuł pochodzi z portalu klodzko24.eu. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy