reklama

Powiat Kłodzki. Wycieczka po Wzgórzach Lewińskich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Wikipedia

Powiat Kłodzki. Wycieczka po Wzgórzach Lewińskich - Zdjęcie główne

Wzgórza Lewińskie mają tę zaletę, że na turystycznym szlaku nie spotkamy tłumu ludzi | foto Fot. Wikipedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościCi, którym tłok na szlaku nie odpowiada, powinni wybrać się nieco na południe od Parku Narodowego Gór Stołowych. Gdzie powinni pójść?
reklama

Powiat Kłodzki. Katarzyna Mrowiec, przewodniczka turystyczna z powiatu kłodzkiego zaprasza na wycieczkę po Wzgórzach Lewińskich. Proponuje jednodniowy wypad do dwóch jaskiń.

W Górach Stołowych, szczególnie w tych najbardziej znanych miejscach, jak np. Błędne Skały, są teraz tłumy turystów. Ci, którym tłok na szlaku nie odpowiada, powinni wybrać się nieco na południe od Parku Narodowego Gór Stołowych.

- Wzgórza Lewińskie są pełne uroku i pięknych widoków. Mają także tę zaletę, że na turystycznym szlaku nie spotkamy tłumu ludzi – zachęca Katarzyna Mrowiec, przewodnicza turystyczna z Kudowy-Zdroju. - Zaczynamy np. w miejscowości Zielone Ludowe, kilkaset metrów od krajowej ósemki. Pierwsza atrakcja to zamek Homole, a potem czerwonym szlakiem w kierunku Przełęczy Lewińskiej. Widoki naprawdę piękne – dodaje przewodniczka.

reklama

W ciągu jednego dnia można też zwiedzić dwie jaskinie

Pierwsza nasza podziemna propozycja to jaskinia w Radochowie (gmina Lądek-Zdrój). Jest zupełnie inna, niż jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, większa i bardzie znana. Tę radochowską, żeby zwiedzić trzeba się nie tylko nieźle nagimnastykować, ale też ubrudzić. Dzięki temu turyści ocierają się o prawdziwą dziką przyrodę, sprzed kilku milionów lat. Udostępniono im trasę mierzącą 300 metrów.

Ciasne korytarze

Część korytarzy jest dość wąska. Trzeba się przez nie przeciskać, co stanowi dodatkową atrakcję dla żądnych przygód turystów. W części środkowej jaskini zachowała się dość różnorodna szata naciekowa, a w sali gotyckiej można zobaczyć efektowne podziemne jeziorko, w którym żyją malutkie skorupiaki. Jaskinię zwiedza się z przewodnikiem.

reklama

Jest otwarta w godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.20) Bilety: 25 zł normalny, 20 zł ulgowy. Telefon do przewodnika - 604 337 846. Z Radochowa możemy w ciągu 50 minut dojechać do Gniewoszowa (gmina Międzylesie). Tam zostawić auto na parkingu i niebieskim szlakiem dojść do jeszcze bardziej dzikiej jaskini Solnej Jamy. Po drodze do jaskini zaliczymy ruiny średniowiecznego zamku Szczerba. To jeden z najlepiej zachowanych zamków na Dolnym Śląsku i jedna z trzech średniowiecznych warowni ziemi kłodzkiej (obok zamku Homole i Karpień). A więc w drogę!

 

reklama

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama