reklama

Powiat Kłodzki. Zanocuj w leśnej głuszy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Pixabay

Powiat Kłodzki. Zanocuj w leśnej głuszy - Zdjęcie główne

foto Fot. Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości1 maja w całej Polsce ruszył program Lasów Państwowych pod nazwą "Zanocuj w lesie". Jak to działa?
reklama

Powiat Kłodzki. 1 maja w całej Polsce ruszył program Lasów Państwowych pod nazwą "Zanocuj w lesie". Miłośnicy odpoczynku na łonie natury, mogą nie tylko legalnie biwakować w wyznaczonych do tego miejscach, ale również spędzić noce wśród drzew, z dala od cywilizacji. Nadleśnictwo Zdroje wyznaczyło na ten cel obszar leśny "Pod Bieścem"o powierzchni aż 1400 hektarów.

Znajduje się on wokół szczytu Biesiec (833 m n.p.m.) w Górach Bystrzyckich. To obszar niedostępny i oddalony od domostw, przeznaczony dla miłośników spędzania czasu jak najbliżej przyrody, którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury turystycznej. Szczyt i zbocza porastają lasy świerkowe z domieszką innych gatunków, głównie buka, modrzewia, jaworu i brzozy.

reklama

Mejlują i pytają

- Jest duże zainteresowanie nowym sposobem spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Od tygodnia, codziennie dostajemy po kilka mejli ze szczegółowym pytania dotyczącymi projektu "Zanocuje w lesie" – mówi Piotr Mirek z Nadleśnictwa Zdroje w Szczytnej, które pod noclegi "na dziko" w lesie wyznaczyło aż 1400 ha lasów. - Do tego, po sąsiedzku, jest kolejny duży teren wytyczony przez Nadleśnictwo Bystrzyca Kłodzka. Razem daje to obszar o powierzchni 2 tys. 100 ha – wylicza leśnik. Jego zdaniem dla turystów survivalowców przeznaczono bardzo atrakcyjne tereny w Górach Bystrzyckich i Orlickich: bez ludzkich osad, za to z pięknymi widokami, świeżym powietrzem i dziką przyrodą.

Jest bezpiecznie

reklama

Czy są to bezpieczne tereny? Czy nie ma tam wilków, o których ostatnio dość często się mówi? - Wilki u nas są, ale nie stanowią zagrożenia dla ludzie. One człowieka omijają szerokim łukiem. Ludzie, wchodząc do lasów, bardziej powinni uważać dziki, np. lochy z młodymi – ocenia Piotr Mirek. - Jeśli chodzi o wilki to na naszym terenie odnotowaliśmy w ostatnim dziesięcioleciu tylko jeden incydent związany z tymi zwierzętami. Kilka lat temu wilki zgryzły kilka danieli w Słoszowie. Hodowla był źle zabezpieczona, więc wataha potraktowała ją jak szwedzki stół. Innych incydentów nie było, co potwierdza, że wilki omijają ludzi – dodaje leśnik (więcej o wilkach opowiada na sąsiedniej stronie Adam Wajrak).

Kiedy zgłaszamy

reklama

Od 1 maja każdy może bez pytania o pozwolenie zanocować w lesie. Noclegi w udostępnionych miejscach są możliwe dla dziewięciu osób na dwie noce. Jeśli planujemy dłuższy pobyt lub większą grupę, należy taki fakt zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, przesyłając zawiadomienie nie później niż na 2 dni robocze przed planowanym wypadem w dzika głuszę. W przypadku nocowanie na obszarze leśnym "Pod Bieścem" zgłoszenie trzeba wysłać na adres: piotr.mirek@wroclaw.lasy.gov.pl. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Więcej informacji, w tym szczegółowy regulamin programu, na stronie www.lasy.gov.pl w zakładce turystyka.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama