reklama

Powietrzne pompy ciepła

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powietrzne pompy ciepła - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJeżeli ktoś ogrzewa swój dom wyłącznie energią elektryczną, to na pewno ten artykuł go zainteresuje.
reklama

Okazuje się, że to co dla jednych jest powietrzem, dla drugich jest ważnym źródłem ciepła. Oczywiście nie jest to perpetum - mobile, dlatego pompa ciepła wymaga zasilania energią elektryczną. Pomimo to, zużycie energii elektrycznej pomp ciepła jest co najmniej ok. 30-krotnie niższe niż gdybyśmy ogrzewali nasz dom tylko prądem.Myślę, że to powód, dla którego warto zastanowić się nad zastosowaniem pompy ciepła jako dodatkowego, uzupełniającego źródła energii w naszym domu. Warto wiedzieć, że pompy cieplne wykorzystują energię słoneczną nagromadzoną w powietrzu.

Taka pompa ciepła jest w stanie pobierać energię z powietrza nawet wtedy, gdy ma temperaturę -20OC. Jednak ilość uzyskanej energii zależy bardzo od temperatury, a w zasadzie od różnicy temperatur. Na przykład taka sama pompa ciepła będzie oddawać 20 kW energii przy temperaturze powietrza +35OC i tylko 6 kW, gdy temperatura zewnętrzna spadnie do -20OC. Taka charakterystyka mocy stoi w sprzeczności z potrzebami budynku, gdyż w miarę spadku temperatury zewnętrznej rosną potrzeby grzewcze, a wówczas spada moc pompy ciepła. Dlatego taki rodzaj pompy jako samodzielnego ogrzewania budynku nie jest zalecany. Okazuje się, że instalacja pompy typu powietrze/woda ma wiele zalet.

Najważniejsza z nich, to niewielkie nakłady na prace budowlane i instalacyjne. Do normalnej instalacji centralnego ogrzewania wystarczy przyłączyć moduł pompy i już można korzystać z nieprzebranych zasobów ciepła zawartego w powietrzu.


W takim przypadku odpada konieczność wykonania kosztownych kolektorów gruntowych, czy studni. Parametrem określającym jakość pompy cieplnej jest współczynnik efektywności energetycznej i jest stosunkiem otrzymanej energii grzewczej do włożonej energii elektrycznej. Im większy jest ten współczynnik, tym pompa ciepła pracuje oszczędniej. Wielkość tego współczynnika zależy od konstrukcji pompy ciepła i od temperatury źródła ciepła. Współczynnik ten może przyjmować w praktyce wartości od ok. 3 do kilkunastu, co oznacza dużą oszczędność energii elektrycznej w porównaniu ze zwykłym grzejnikiem elektrycznym, w którym stosunek ciepła do energii elektrycznej jest bliski liczbie jeden. Efektywność energetyczna dobrze dobranej powietrznej pompy ciepła jest większa niż efektywność kiepskich instalacji pracujących z gruntowym wymiennikiem ciepła. Natomiast koszt i nakłady pracy na instalację są zdecydowanie niższe. Kolejną korzyścią ze stosowania pompy ciepła może być fakt, że często urządzenia tego typu pełnią teraz już podwójną funkcję, czyli latem chłodzą pomieszczenia, a zimą grzeją.
Już za dwa tygodnie napiszemy o pompach ciepła pobierających energię z gruntu.

Roman Głaz

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama