– W ciągu ostatnich lat na terenie powiatu kłodzkiego powstało wiele niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, które znakomicie rozwinęły swoją działalność z ogromną korzyścią dla pacjentów – wyjaśnia rzecznik powiatu Agnieszka Deron. Niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej już działają na terenie gminy Nowa Ruda, czyli w Jugowie i Bożkowie dzięki wójtowi Sławomirowi Karwowskiemu, który umożliwił nowym podmiotom świadczącym te usługi użytkowanie nieruchomości, należących do gminy. W Bożkowie przychodnię prowadzi Centrum Medyczne „Salus”, natomiast w Jugowie NZOZ „Promed”. Rozwiązanie polegające na utworzeniu NZOZ-u to propozycja mieszkańców miejscowości. Wiedząc o zagrożeniu likwidacji ośrodka zdrowia podpisywali petycję w sprawie przekształcenia przychodni w NZOZ. – Podjąłem się tego zadania. Zarząd Powiatu przychylnie potraktował nasze starania, choć było wiele sytuacji groźnych. Dlatego swoje działania musiałem wesprzeć Strażą Gminną – tłumaczy. Udało się. NZOZ „Promed” zdecydował się na stałe przejąć prowadzenie opieki zdrowotnej w Jugowie. Chce też współfinansować budowę nowej przychodni, która będzie spełniać unijne standardy.
Natomiast w Nowej Rudzie publiczna przychodnia przestanie istnieć 1 kwietnia br. W jej miejsce rozpocznie działalność niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. Jaki, tego dokładnie nie wiadomo. Zarząd powiatu chce, aby przychodnia powróciła do budynku „spalonego szpitala” przy ul. Piłsudskiego 16. Do tej pory nie wpłynęła jednak jeszcze żadna, konkretna oferta w tej sprawie. Budynek nie może zostać wydzierżawiony, bo starostwo realizuje program naprawczy. Nie oznacza to, że brakuje instytucji zainteresowanych świadczeniem usług POZ w Nowej Rudzie, gdzie ok. 6 tys. mieszkańców będzie musiało dokonać wyboru miejsca korzystania z usług medycznych. Obecnie funkcjonujące na terenie Nowej Rudy placówki niepubliczne nie mają możliwości lokalowych do zapewnienia tylu mieszkańcom usług medycznych na wysokim poziomie. Dlatego też, Zarząd Powiatu Kłodzkiego prowadzi rozmowy dotyczące zakupu nieruchomości przy ul. Piłsudskiego 16 przez zainteresowane podmioty. Warunki nabycia nieruchomości jest prowadzenie na jej terenie przychodni. Niedawno kłodzkie starostwo postanowiło obniżyć cenę sprzedaży nieruchomości z ponad 1,3 mln zł do 900 tys. zł.
Równo miesiąc temu burmistrz Tomasz Kiliński uczestniczył w posiedzeniu Zarządu Powiatu. Przedstawił podczas niego oczekiwania miasta w kwestii organizacji opieki zdrowotnej. – Chodzi przede wszystkim o jak najszybsze i najbardziej płynne przejęcie przez inny podmiot świadczenia usług zdrowotnych po przychodni publicznej – mówi rzeczniczka magistratu Dagmara Oleksy.
Arkadiusz Balcerzak - Gazeta Noworudzka (nr 615), 05.03.2009 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.