Reklama

Przemoc domowa w Nowej Rudzie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przemoc domowa w Nowej Rudzie - Zdjęcie główne

Jak informuje Paulina Koptyra, szefowa Rewiru Dzielnicowych Komisariatu Policji w Nowej Rudzie, interwencje są w większości związane z osobami, które są pod wpływem alkoholu.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miniony rok to nadal dużo wszczętych procedur związanych z przemocą domową. Często był to efekt zamknięcia ludzi w domach, czyli obostrzeń sanitarnych związanych z covidem.

W ubiegłym roku w porównaniu do lat wcześniejszych zauważalny jest wzrost ilości uruchomionych procedur Niebieskiej Karty. Bez wątpienia wpływ na to miały obostrzenia covidowe, gdzie rodziny pozostające w mieszkaniach często sięgając po alkohol doprowadzały do interwencji związanych z przemocą domową.

W 2018 r. wszczęto 59 procedury Niebieskiej Karty, rok później było ich 55. Gwałtowny wzrost wszczętych procedur Niebieskiej Karty przyniósł rok 2020, było ich już 93, w 2021 r. ich ilość spadła do 87.

Alkohol główną przyczyną

Najczęściej w domach dochodziło do przemocy psychicznej związanej z nadużywaniem alkoholu. 

Jak informuje Paulina Koptyra, szefowa Rewiru Dzielnicowych Komisariatu Policji w Nowej Rudzie i Członek Zespołu Interdyscyplinarnego interwencje są w większości związane z osobami, które są pod wpływem alkoholu. 

- Dużo konfliktów poniekąd rodziła sytuacja epidemiczna. Ich ilość mogła rzeczywiście mieć związek z tym, że w minionym roku i w roku poprzednim ludzie więcej czasu spędzali w czterech ścianach – mówi Paulina Koptyra. - Były na przykład interwencje sensu stricto związanych z kwestią szczepień. Ludzie kłócili się o szczepienia i to również było kwalifikowane jako interwencje domowe, bowiem wszystkie interwencje, które dzieją się pod adresem są kwalifikowane jako interwencje domowe – dodaje.  

Należy jednak pamiętać, że nie każda interwencja domowa jest związana z przemocą, która stanowiła by podstawę do wdrożenia procedury związanej z Niebieską Kartą, czyli ilość interwencji domowych niekoniecznie przekłada się na ilość wszczętych procedur NK. 

Interwencje domowe mogą dotyczyć na przykład konfliktu między rodzeństwem, spraw o pieniądze itd. - Bardzo często przyczyną interwencji domowej jest alkohol. Przychodzą do nas znajomi wspólnie pijemy trunki po czym z różnych przyczyn dochodzi między nimi do konfliktu – twierdzi policjantka. 

Zdaniem Koptyry po prawie 6. miesiącach tego roku widoczne jest zmniejszenie ilości wszczynanych procedur przemocowych. - Mam głęboką nadzieję, że ilość Niebieskich Kart i tych procedur będzie mniejsza, bo to wskazywałoby na to, że nasi mieszkańcy są w różny sposób edukowani. Wydaje mi się, że wychodzimy z „tego ciemnogrodu” i ludzie zwracają uwagę na to jak siebie nawzajem traktują mając też świadomość odpowiedzialności karnej – wyjaśnia. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy