Reklama

Pułkowników dwóch

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: źródło: MC Noworuders

Pułkowników dwóch - Zdjęcie główne

foto źródło: MC Noworuders

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy w Nowej Rudzie należy wmurować tablicę pamiątkową generałowi Wehrmachtu? Dlaczego Internet nie mówi nic o polskim pułkowniku?

Pod adresem Rynek 22 (tuż koło apteki) po II wojnie światowej zamieszkał polski oficer, dowódca 3 Batalionu Strzelców Karpackich, płk Józef Sokol. Znakomity i bardzo odważny dowódca m.in. spod Monte Cassino. Nazwiskiem Naszego bohatera uhonorowana jest także jedna z noworudzkich szkół a pamiątkowa tablica od kilku lat widnieje na ścianie kamienicy, w której niegdyś mieszkał. Internet jest jednak bardzo skromny w informacje, wspomnienia czy fotografie o tym bohaterze, a wszystkowiedząca Wikipedia milczy na temat Polaka. Co ciekawe, w tej samej zakładce znajduje się Friedrich-Wilhelm Otte. Friedrich-Wilhelm Otte to także pułkownik (pośmiertnie generał), tyle że niemieckiego (hitlerowskiego) Wehrmachtu, który walczył przeciwko Rosjanom w wojnie wywołanej przez Hitlera. Dzielny to był żołnierz, bo został odznaczony najwyższym niemieckim odznaczeniem nadawanym w okresie wojennym, Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego (polski odpowiednik to Krzyż Wielki Orderu Virtuti Militari). Płk Otte nie uczestniczył w kampanii przeciwko Polsce, walczył za to bardzo efektywnie przeciwko Rosjanom na terenie Krymu gdzie wraz ze swoimi żołnierzami walczył niemal do końca w oblężonym Sewastopolu. Zginął z bronią w ręku. Pojawia się pytanie, czy należy dodać płk Sokola do „osób historycznych”, którzy mieszkali w Nowej Rudzie? A może na domu znajdującym się przy ulicy Cichej 20, gdzie niegdyś pomieszkiwał Friedricha-Wilhelma Otte, należałoby wmurować tablicę pamiątkową poświęconą hitlerowskiemu generałowi...? źródło: MC Noworuders

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy