Nowa Ruda. O prawdę i ukaranie winnych związane ze śmiercią męża, walczy Barbara Konefał. Po wpłynięciu wniosku dotyczącego uprawdopodobnionego naruszenia praw pacjenta Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie, wystąpił do wrocławskiej przychodni o wyjaśnienia oraz o przekazanie dokumentacji medycznej pacjenta.
Wystąpił również do Prokuratury Rejonowej Wrocław Fabryczna o udzielenie wyjaśnień dotyczących prowadzonego postępowania. Po uzyskaniu wyjaśnień z prokuratury oraz po uzyskaniu opinii konsultanta medycznego, a także po analizie wyjaśnień z przychodni RPP uznał, że doszło do naruszenia prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością, informacji o stanie zdrowia oraz dokumentacji medycznej.
Rzecznik skierował do wrocławskiej przychodni zalecenia dotyczące zmiany sposobu organizacji świadczeń zdrowotnych oraz przeszkolenia pracowników w zakresie naruszonych praw, celem wyeliminowania podobnych zdarzeń.
RPP m.in. nakazał zmienić treść ankiety wywiadu dla pacjentów. Nakazał też wyposażyć salę badań w sprzęt ratujący życie oraz przygotować personel na takie właśnie zdarzenie.
Czynności ratunkowe zostały podjęte bez zwłoki, natomiast ich zakres nie był adekwatny do wymagań
- mówi nam Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Przypominamy: Nie wolno tej śmierci zamieść pod dywan
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.