Reklama

Slow Travel Dolny Śląsk – podróżuj we własnym tempie i odkrywaj atrakcje regionu

Opublikowano: pt, 10 gru 2021 21:27
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Turystyka slow to spokojne, uważne podróżowanie, które koncentruje się na poznawaniu regionalnego dziedzictwa kulturowego i jego głębszym doświadczaniu w swoim własnym, raczej niespiesznym tempie. Do takiego odkrywania naszego województwa zachęca nowa kampania „Slow Travel Dolny Śląsk”.

Dolny Śląsk to bardzo atrakcyjny region, co roku odwiedzany przez miliony turystów. Nie każdy z nich szuka tutaj jednak tego samego. Niektórzy lubią poznawać duże miasta czy najbardziej popularne muzea. Inni natomiast, podczas planowania wycieczki, rozglądają się za trochę mniej znanymi miejscami, gdzie będą mogli zregenerować siły i się wyciszyć, ale również zobaczyć coś ładnego, czy spróbować pysznych i wysokojakościowych produktów regionalnych.

- W zgodnej opinii ekspertów Dolny Śląsk ma potencjał do bycia polską stolicą slow travel. Najistotniejsze jest jednak to, że lokalne podejście do turystyki wspiera przedsiębiorców z regionu i pomaga pielęgnować nasze dziedzictwo kulturowe, z którego Dolny Śląsk jest tak dumny – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Najważniejsze cechy modnej ostatnio turystyki „slow” to przede wszystkim pielęgnacja tożsamości kulturowej regionu, wspieranie lokalnych przedsiębiorców, a także większa dbałość o środowisko przyrodnicze, niż w przypadku innych konwencjonalnych form aktywności turystycznej. To ostatnie jest szczególnie istotne w stale aktualnej sytuacji zagrożenia epidemicznego.

- Nowa kampania promocyjna Slow Travel Dolny Śląsk ma przyczynić się do wzmocnienia potencjału turystyki w naszym regionie. W dobie ciągłego pośpiechu potrzebujemy odskoczni od naszych codziennych spraw. Zaprezentowana mapa pozwala na podróżowanie w duchu slow – w zwolnionym tempie z większa uwagą  na odkrycie nieoczywistych miejsc, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto, zbaczając z głównych szlaków i korzystając z usług lokalnych producentów i usługodawców, wzmacniamy naszą regionalną gospodarkę – dodaje Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Mapa powstała z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu oraz Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, a autorem mapy jest Slowhop Sp. z o. o. Zawiera ona wiele różnorodnych, czasem w nieoczywisty sposób wyselekcjonowanych atrakcji. 

Korzystając z zestawienia bez trudu odnajdziemy mniej znane zakątki i ciekawostki turystyczne, a także wręcz zapomniane miejsca na Dolnym Śląsku. Część z nich nie posiada rozwiniętej infrastruktury turystycznej, co wpływa na wysoką atrakcyjność dla turystów poszukujących ucieczki od tłumu i hałasu.

Mapa nie stanowi bazy zamkniętej, będzie na bieżąco aktualizowana. Intencją jej twórców jest zwrócenie uwagi na możliwości alternatywnego podróżowania w duchu slow – bez pośpiechu, z większą uwagą, poza szlakiem. Prezentowane na niej atrakcje to oczywiście zaledwie ułamek dolnośląskich turystycznych perełek. Wybrane zostały takie, które mogą stać się inspiracją do dalszych poszukiwań intrygujących miejsc w regionie. 

- Mapa "Slow Travel Dolny Śląsk" to zasadnicza część projektu o tej samej nazwie. W wersji elektronicznej zawiera ona 124 obiekty noclegowe (w tym wiele na Ziemi Kłodzkiej), 79 atrakcji przyrodniczych i 81 atrakcji kulturowych. W przygotowaniu jest również wydanie papierowe. Projekt propaguje turystykę o zdecydowanie wolniejszym tempie podróży i odwiedzanie miejsc mniej znanych o często dużym potencjale atrakcyjności turystycznej . "Slow trawel" to noclegi w bardzo ciekawych,  klimatycznych miejscach takich, jak: gospodarstwa agroturystyczne, zamki, pałace, dworki, obiekty glampingowe, czy obiekty o niekonwencjonalnej architekturze i położeniu. Dolny Śląsk, a w szczególności Ziemia Kłodzka, ma szczególne predyspozycje dla tego rodzaju turystyki. Warto go poznawać właśnie z pomocą projektu "Slow Travel Dolny Śląsk – mówi Jerzy Dec, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Elementami projektu są także:
•    zestawienie najbardziej klimatycznych noclegów na Dolnym Śląsku w języku:

- polskim https://slowhop.com/pl/dolny-slask;

- angielskim https://slowhop.com/en/lower-silesia;

- czeskim https://slowhop.com/cs/dolnI-slezko-ubytovani-polsko;

- niemieckim https://slowhop.com/de/niederschlesien;

•    mapa drukowana „Slow Travel Dolny Śląsk” oraz jej wersja elektroniczna (.pdf; QR kod). 

•    mapa online (poszerzona wersja) na Geoportalu (autor: Slowhop Sp. z o.o.). 

 


Mapy w wersji papierowej będą dostępne w punktach Informacji Turystycznej DOT oraz w siedzibie Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej przy ul. Świdnickiej 44 we Wrocławiu.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy