Reklama

Sporo oddajemy krwi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: foto: pixabay.com

Sporo oddajemy krwi - Zdjęcie główne

foto foto: pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują by oddawać krew. Jednocześnie chwalą mieszkańców miasta i gminy Nowa Ruda oraz miasta i gminy Radków, bo jak mówią, u nas krwi oddaje się sporo.

W Nowej Rudzie jest zarejestrowanych 669 dawców krwi. Wśród nich jest 235 kobiet. Cztery z nich oddają krew regularnie, trzy razy w roku. Krew regularnie oddaje też czterech mężczyzn, cztery razy w roku. 81 osób z zarejestrowanych dawców ma grupę krwi RH (-). W gminie Nowa Ruda zarejestrowane są 343 osoby. Najwięcej, bo aż 114 honorowych dawców krwi mieszka w Jugowie. Tu regularnie, raz do roku oddaje krew jedna osoba. W Radkowie zarejestrowanych dawców krwi jest 55. Tylko dwie osoby oddają krew regularnie, dwa razy w roku. Reszta mieszkańców swoją krwią dzieli się raz w roku lub raz na kilka lat. W gminie Radków, w 11 wsiach zarejestrowanych jest 226 dawców krwi. 15 mieszkańców gminy krew oddaje regularnie, dwa razy w roku. Oddaj krew latem Teraz czas na Ciebie. - Krew jest potrzebna szczególnie w wakacje, ponieważ nasi stali dawcy są na urlopach lub są czasowo dyskwalifikowani ze względu na pobyty w egzotycznych krajach - mówi nam Joanna Ziejło-Augun z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. - Rośnie podczas wakacji liczba wypadków i zdarzeń losowych. Średnio dziennie wydajemy ponad 100 jednostek krwi. Ilość ta znaczenie się powiększyła, gdy otwarto odział hematologii w Wałbrzychu - przypomina Ziejło-Augun. Każda grupa potrzebna Każda grupa krwi jest potrzebna. Najrzadziej występującą jest grupa krwi o RH ujemnym. Dawców o grupie RH (+) jest więcej, ale to nie oznacza, że tej grupy krwi nie brakuje. Wałbrzyskie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pracuje na terenie 11 powiatów i dostarcza krew do 20 podmiotów medycznych. - Krew może oddać każda osoba zdrowa, która ukończyła 18 lat i waży powyżej 50 kg. Lista dyskwalifikacji znajduje się na naszej stronie internetowej. Są to m.in. dyskwalifikacje czasowe związane z pobytami w egzotycznych krajach, wykonaniem tatuażu, czy usunięciem zęba. Częściej krew oddają jednak mężczyźni - tłumaczy Joanna Ziejło-Augun. Najbliższe akcje wyjazdowe wałbrzyskiego Centrum do Nowej Rudy planowane są na 8 sierpnia, 10 października i 12 grudnia. - Podczas akcji w 2019 r. zebraliśmy już 76 jednostek krwi. Średnia liczba osób oddających krew to 25 osób. Jest to bardzo dobry wynik, zwłaszcza że nie ma żadnego klubu krwiodawstwa działającego na tym terenie - przypomina Ziejło -Augun.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy