Reklama

Długowieczność popłaca

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Długowieczność popłaca - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na Dolnym Śląsku 129 osób ma więcej niż sto lat. W regionie wałbrzyskim najstarsze są panie Irena z Jugowa i Stanisława ze Świdnicy.

W regionie wałbrzyskim mieszka obecnie 47 osób (39 kobiet i 8 mężczyzn), które skończyły sto lat, w legnickim 14, a we wrocławskim 68. Najstarszy mieszkaniec naszego województwa skończył właśnie 111 lat. Najstarsi seniorzy z regionu wałbrzyskiego mają 105 lat. To panie Irena z Jugowa i Stanisława ze Świdnicy - Tradycyjnie wśród stulatków dominują panie. Aż 107 mieszkanek Dolnego Śląska to kobiety. Stuletnich mężczyzn mieszka u nas tylko 22 – wylicza Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Każda osoba, która obchodzi setne urodziny dostaje honorowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3731 zł – dodaje pracownica ZUS. Raz przyznaną kwotę, stulatkowie dostają co miesiąc do końca swojego życia. Co ważne, senior nie musi składać żadnych wniosków do ZUS-u, bo to specjalne świadczenie otrzymują wszyscy „z urzędu”, z chwilą ukończenia 100 lat. Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i do ukończenia 100 lat nie pobierali ani emerytury, ani renty. To dobra wiadomość dla kobiet, które niekiedy przez całe swoje życie zajmowały się domem oraz dziećmi i przez to nigdy nie pracowały, więc nie dostają emerytury – dodaje Iwona Kowalska. - Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku, gdyż nie znajdują się w systemie ZUS – zaznacza. Obecnie świadczenie honorowe pobiera w Polsce 1 953 osoby. Od pół wieku Świadczenie honorowe dla stulatków ma długą historię. Pierwsze wypłacono w latach 70. XX wieku. Wówczas dodatkowe pieniądze trafiały do 500 osób. Od 2006 roku świadczenia dla długowiecznych wypłacają: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Obrony Narodowej. Od marca 2018 roku dostojni seniorzy otrzymują 3.731 zł brutto (od tej kwoty pobierany jest podatek dochodowy). Kwota ta nie podlega waloryzacji, czyli do końca życia jest wypłacana w tej samej wysokości. Stulatkowie w powiatach (dane z czerwca 2018 roku): wałbrzyski - 9 osób kłodzki - 4 osoby świdnicki - 6 osób dzierżoniowski - 10 osób ząbkowicki - 0 osób

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy