Reklama

Szczytna: Co mieszkańcy napisali w liście do Radnych?

Opublikowano: czw, 7 paź 2021 14:02
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Szczytna: Mieszkańcy się nie poddają i walczą o swoje. Dzisiaj złożyli list otwarty skierowany do Radnych. Co w nim napisali?

Szczytna. O sytuacji w Urzędzie Miasta i Gminy Szczytna pisaliśmy niejednokrotnie - kliknij TUTAJ i dowiedz się więcej. Mieszkańcy oraz Radni chcieli odwołania burmistrza, który ostatecznie sam zrezygnował z pełnionej funkcji.

Teraz domagają się następnych zmian - chcą aby Radni również zrezygnowali, uważają, że ich przedstawiciele w samorządzie nie wywiązują się ze swoich obowiązków, a gmina zamiast się rozwijać, podupada - Nasza Gmina w okresie trwania obecnej kadencji Radny Miasta i Gminy bardzo podupadła, zarówno wizerunkowo jak i infrastrukturalnie. Wszystkie miejsca będące niegdyś atrakcją dziś nie nadają się do użytku. Brak jest jakiejkolwiek pomocy miasta, wydarzeń kulturalnych, działań na rzecz społeczeństwa. - możemy przeczytać w liście otwartym. Cały list możesz przeczytać w galerii zdjęć powyżej.

Mieszkańcy chcą zmian…

Mieszkańcy w 9 dni uzbierali ponad 200 podpisów pod swoim listem - Myślę, że to wystarczająca liczba, żeby Rada wzięła sobie do serca uwagi mieszkańców. - pisze Sylwia Kitel-Bany, mieszkanka Szczytnej, która społecznie zaangażowała się w próbę naprawy sytuacji w gminie.

Społeczność Szczytnej oczekuje, że Radni solidarnie z Burmistrzem ustąpią z pełnionych funkcji - Zdajemy sobie sprawę, że w ręku trzymamy narzędzie odwołania Rady, jakim jest referendum. - napisali w liście mieszkańcy. W przypadku gminy Szczytna do przeprowadzenia referendum potrzebne jest około 600 podpisów mieszkańców, na których zebranie przewidziano w ustawie 60 dni.

Jeśli radni nie zrezygnują?

Ustawa o referendum lokalnym, ani żaden inny przepis prawa nie przewiduje możliwości zorganizowania i przeprowadzenia referendum lokalnego, którego przedmiotem byłoby odwołanie poszczególnych, wskazanych z imienia i nazwiska, gminnych radnych - Trudno jednak ocenić pracę każdego radnego z osobna skoro nikt do mieszkańców nie wyszedł z inicjatywą spotkania czy rozmowy. Uważam jednak, że należałoby się dość mocno pochylić nad podpisami, ponieważ np. w przypadku okręgu nr 12 aż 80% liczby głosów, które poparły kandydaturę obecnego radnego, dziś chce jego odwołania. - pisze w mediach społecznościowych Sylwia Kitel-Bany.

Kiedy mieszkańcy wybiorą nowego Burmistrza?

Mandat Jerzego Króla oficjalnie wygasł 24 września, w tym samym momencie funkcję przestał pełnić też jego zastępca. Planowo przedterminowe wybory mają odbyć się 5 grudnia. Do dnia 26 października powinna zostać podana informacja o siedzibie miejskiej komisji wyborczej, do tego samego dnia należy zgłosić komisarzowi wyborczemu informacji o utworzeniu komitetu wyborczego. Kandydatów będzie można zgłaszać do 12 listopada, a 22 listopada oficjalnie rozpocznie się kampania wyborcza. Jednak aby tak się stało, ktoś musi zostać gminnym komisarzem - nadal nie ma decyzji o powołaniu osoby na to stanowisko.

AKTUALIZACJA: 

Po opublikowaniu tego artykułu otrzymaliśmy informację, że dzisiaj Premier powołał osobę na stanowisko komisarza. Do czasu wyborów obowiązki burmistrza będzie pełnił Wojciech Zimoch - pracownik samorządowy odpowiedzialny wcześniej za pozyskiwanie środków zewnętrznych.

Przeczytaj również:

Autor: Zuza K. Wolska

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy