Reklama

Szpital w Kłodzku dostanie prawie 3 miliony od powiatu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Zbigniew Waluś

Szpital w Kłodzku dostanie prawie 3 miliony od powiatu - Zdjęcie główne

Szpital w Kłodzku dostanie prawie 3 miliony od powiatu. Na co pójdą pieniądze? | foto Fot. Zbigniew Waluś

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Szpital w Kłodzku ma dostać od starostwa powiatowego prawie 3 miliony złotych na pokrycie strat związane z jego funkcjonowaniem.

Szpital w Kłodzku: Podział miejsc dla chorych na koronawirusa to nie jedyny kłopot placówki. Jak się okazuje, szpital od dłuższego czasu ma problemy finansowe i musi korzystać z pomocy starostwa. W środę na sesji starostwa powiatowego w Kłodzku, radni mają podjąć uchwałę o przekazaniu 2,9 mln złotych na straty dla kłodzkiego szpitala. 

 

Na co pójdą pieniądze?

Z budżetu starostwa zostaną pokryte straty finansowe, które poniósł szpital w Kłodzku w 2019 roku. Starostwo ma czas na przekazanie środków do 31 grudnia tego roku. To nie pierwszy raz kiedy straty szpitala są finansowane z budżetu powiatu. Sumy, jakie powiat przeznacza co roku na pokrycie strat szpitala dorównują wydatkom na remonty dróg. Kwoty są znaczące. 

- Przypominam, że za rok 2018 przekazaliśmy ok. 3,6 miliona zł na ten cel. Służba zdrowia to zadania rządowe i pokrywanie strat ZOZ, zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego roku, nie powinno być finansowane ze środków samorządu. Sytuacja taka dotyczy praktycznie wszystkich powiatów w Polsce. W naszym przypadku dokładamy rocznie do zadań rządowych ok. 10 mln nie mając przecież zbyt wielu możliwości przychodów, są to więc pieniądze zabierane z innych dziedzin.  Ciekawy jestem, czy dożyjemy kiedyś czasów z jasnym rozdziałem źródeł, funkcji i odpowiedzialności czyli wg zasady czyja odpowiedzialność tego pieniądze - mówi Marek Mazurkiewicz przewodniczący komisji budżetu i finasów rady powiatu kłodzkiego. 

 

Dziura w systemie

Marek Mazurkiewicz wyraził swoje niezadowolenie w związku z takim obrotem spraw. Twierdzi, że pomimo tego, że to państwo gospodaruje pieniędzmi na tego typu wydatki, to i tak wydawane są one z budżetów powiatowych i powiat kłodzki nie jest w tym żadnym wyjątkiem. Zapowiada, że wbrew prawu i logice będzie rekomendował zagłosowanie za uchwałą, co wiąże się ze stratą powiatowych pieniędzy. Jednak nie ma prawdopodobnie innego wyjścia, aby szpital w Kłodzku mógł normalnie funkcjonować. Sesja rady powiatu, na której ma zostać podjęta uchwała odbędzie się zdalnie w środę, 25 listopada. 

Budżet powiatu kłodzkiego zostanie więc uszczuplony o prawie 3 mln złotych. Jakie planowane inwestycje na tym ucierpią? Czas pokaże. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy