Reklama

Tomasz Kiliński: Plany mamy, ale nie wiadomo na ile wystarczy pieniędzy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Tomasz Kiliński: Plany mamy, ale nie wiadomo na ile wystarczy pieniędzy - Zdjęcie główne

foto Redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Właśnie pożegnaliśmy rok 2022. Rok intensywny, trudny, jednak obfitujący również w pozytywne wydarzenia. Jak zmieniła się Nowa Ruda przez ostatnich 12 miesięcy? Na to pytanie starał się odpowiedzieć burmistrz Tomasz Kiliński.

Tradycyjnie Panie Burmistrzu, jak oceniłby Pan miniony rok? Rok wojny w Ukrainie i rok potężnego kryzysu w Polsce. Jak to wpłynęło na realizację zaplanowanych przez miasto zadań - proszę podsumować te dobre i złe momenty w 2022 roku.

Niemal cały 2022 rok upłynął nam w atmosferze barbarzyńskiej wojny w Ukrainie, zmagając się z jej konsekwencjami i jej skutkami. Musieliśmy sobie poradzić z kwestią uchodźców z Ukrainy. Myślę, że dopełniliśmy wszystkiego co byliśmy w stanie. Udzieliliśmy im pomocy takiej na jaką było nas stać i jakie mieliśmy możliwości. 

Oczywiście skutki wybuchu wojny, skutki tego co się zadziało w gospodarce Polskiej, ale i światowej rzecz jasna były mocno odczuwalne dla samorządu dla naszego miasta. Mam na myśli rosnącą inflację, rosnące ceny, a co za tym idzie problemy z realizacją zaplanowanych zadań. Mamy z tym problemem do czynienia cały czas co stanowi dla nas nie lada wyzwanie, ponieważ ogromnie wzrosły wydatki z budżetu miasta, te które wcześniej były na poziomie znacząco niższym.

Ponadto cały czas mamy do czynienia z sytuacją, w której poprzez różnego rodzaju decyzję rząd obniża dochody samorządu. Więc z jednej strony mamy wzrost wydatków z uwagi na wzrost cen, a z drugiej strony mamy spadek dochodów. To oczywiście powoduje ogromne perturbacje w samorządach i brak możliwości realizacji czasami ważnych zadań, konieczność oszczędności, czasami rezygnacji z różnych zadań, które teoretycznie można byłoby w mieście realizować. 

Dobrze kryzys kryzysem, pomoc potrzebującym była i jest bardzo ważna, ale coś oprócz tego się działo.

W tak trudnej sytuacji oczywiście realizowaliśmy wszystkie zadania inwestycyjne, które zaplanowaliśmy i zakontraktowaliśmy.  Tu powiedzmy ważny projekt związany z wymianą źródeł ciepła, który można powiedzieć właściwie został zakończony. Wymieniliśmy ok. 300 źródeł ciepła w ramach unijnego projektu, w którym mieszkańcy mogli starać się o grant w wysokości 70% kosztów realizacji zadania.

Myślę, że to w kontekście działań związanych z chęcią poprawy powietrza było bardzo ważnym projektem. Takich projektów przygotowujemy więcej, otrzymaliśmy 5 mln zł z nowego programu „Ciepłe mieszkanie”. Program ten obecnie uruchamiamy i chciałbym tutaj zachęcić mieszkańców Nowej Rudy, mieszkańców budynków wielorodzinnych do zainteresowania tym programem i możliwościami, bo tak naprawdę jak wielokrotnie mówiłem wszyscy musimy się włączyć w proces wymiany źródeł ciepła, odejść od spalania węgla, bo tylko wtedy możemy liczyć na to, że powietrze w mieście będzie dobre. 

Co z środkami unijnymi?

Zdobyliśmy różne środki i w ramach zawartych już kontraktów realizujemy niektóre zadania, mam tu na myśli np. przebudowę ul. Kościelnej, ul. XXX -lecia, ul. Wojska Polskiego. To są duże inwestycje drogowe warte ponad 10 mln zł, a to jak na Nową Rudę bardzo duże inwestycje. Jesteśmy w przeddzień ogłoszenia kolejnego przetargu na drogi o podobnej wartości ok. 10 mln zł, czyli np., remont łącznika ulic Kasztanowej z Zagórzem, Kołowa, kilka małych dróg na Radkowskiej, Jawornik, odcinek na Fredry, więc jest tych zadań mniejszych i większych całkiem sporo w nowym roku. 

Jaki będzie rok 2023?  Czy czekają nas jakieś spektakularne inwestycje m.in. dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji bądź KPO?

Większość zadań to inwestycje, które są realizowane na przełomie roku 2022/23. Jak już wspomniałem uruchomieniami teraz i myślę, że wiosną wejdą na roboty dużego zadania drogowego o którym mówiłem. Chcielibyśmy choć już widzę, że są duże problemy z możliwością zakontraktowania modernizacji targowiska w Słupcu.

Ogłosiliśmy też przetarg na zakup dwóch autobusów elektrycznych dążąc do uruchomienia pełnej komunikacji pomiędzy Słupcem -Nową Rudą i Drogosławiem. Mam nadzieję, że za jakiś rok, bo tyle teraz trwa dostawa takich autobusów będziemy mogli uruchomić zakładany zakres komunikacji miejskiej na terenie miasta z wykorzystaniem bezemisyjnych autobusów. To kolejne 5 -6 mln zł, które tak naprawdę inwestujemy również w czyste powietrze i w poprawę warunków życia mieszkańców. 

Co z nowymi funduszami unijnymi?

One będą, czekamy. Jestem optymistą, że w końcu te pieniądze do nas dotrą, ale to co się dzieje to niestety cały czas nie napawa optymizmem, bo jesteśmy cały czas bardzo spóźnieni. 

Inflacja, podwyżki cen praktycznie wszystkiego czy mieszkańcy w tym roku mogą się spodziewać kolejnych podwyżek, które im „zafunduje” nasz samorząd mam na myśli np. śmieci czy podatek od nieruchomości?

 Jeżeli chodzi o śmieci to mam nadzieję, że w tym roku podwyżek unikniemy. Co do innych rzeczy, pamiętajmy, że pod koniec roku, jak pod koniec każdego roku rada miejska uchwala podatki obowiązujące na rok następny zgodnie z wytycznymi ministra finansów. Ten wzrost na pewno będzie, a od poziomu inflacji zależy jaki będzie ten wzrost.

Przypominam, że te wzrosty, które były wcześniej z roku na rok uchwalane przez radę miejską były bardzo małe od 1 do 2 – 3% maksymalnie. W tym roku podwyżki były wyższe dlatego, że stawki ogłoszone przez ministra finansów z racji inflacji po prostu były zdecydowanie większe. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy