reklama

Uczennice NST w finale konkursu organizowanego przez IPN [galeria]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościUczennice Noworudzkiej Szkoły Technicznej, Greta Vicenzi i Karolina Kuczaj, pod opieką wychowawcy Konrada Kałwaka, wzięły udział ogólnopolskim konkursie plastycznym z okazji stulecia odrodzenia złotego jako polskiej waluty narodowej, organizowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN i dostały się do finału.
reklama

Nowa Ruda. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu banknotu o nominale 100 złotych, na którym miał się znaleźć wizerunek bohatera historii lokalnej oraz na przygotowaniu pisemnego opisu biograficznego wybranego bohatera. Uczennice wybrały pułkownika Józefa Sokola, a ich „noworudzka stówka” prezentuje się naprawdę okazale.

Choć Grecie i Karolinie nie udało się zdobyć głównej nagrody, sam udział w finale był ogromnym osiągnięciem i cennym doświadczeniem. 

Oczywiście nie spoczywamy na laurach i będziemy dalej angażować się w działania kultywujące pamięć o lokalnych bohaterach i ich osiągnięciach dla Polski
– informują w mediach społecznościowych pracownicy Noworudzkiej Szkoły Technicznej.

Kim był płk. Józef Sokol?

Józef Sokol (1898–1974) był żołnierzem I i II Brygady Legionów Polskich oraz II Korpusu Polskiego. Uczestniczył w bitwach pod Rarańczą i Kaniowem, gdzie został ranny. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, walcząc w szeregach 2. Dywizji Litewsko-Białoruskiej, która uczestniczyła w walkach o Wilno. Po odzyskaniu niepodległości pozostał w wojsku, kontynuując karierę zawodową i dowodząc m.in. III batalionem 6. Pułku Piechoty Legionów.

reklama

We wrześniu 1939 roku miał już stopień majora. Po klęsce przedostał się do Francji, a stamtąd do Syrii, gdzie objął dowództwo nad I batalionem 2. Pułku Brygady Strzelców Karpackich. Brał udział w całej kampanii afrykańskiej, walcząc pod Tobrukiem, Gazalą, a później we Włoszech, nad rzeką Sangro oraz pod Monte Cassino, gdzie został ciężko ranny.

Po rekonwalescencji objął dowództwo 1. Brygady Grenadierów 4. Dywizji Piechoty w Szkocji. W 1948 roku powrócił do Polski, osiedlając się w Nowej Rudzie, gdzie pracował jako kierownik sklepu, magazynier, a następnie kierownik komórki opakowań na dworcu kolejowym.

Odznaczony m.in. Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych (osiem razy za lata 1914–1921 i cztery razy za lata 1939–1945), Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.

reklama

Info: www.ocalamy.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama