Reklama

Wichura odkryła dokumenty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wichura odkryła dokumenty - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wyjaśniamy - wpis byl naszym żartem prima aprillisowym. W pałacu w Bożkowie w dniu wczorajszym nic nie odkryto, a Nowej Rudzie nic nie zagraża. Miasto bez kopalni też ma szansę na rozwój. Teraz jest czystsze i ładniejsze. I - choć możemy tego nie zauważać na codzień - przyjeżdża tu sporo osób, by zobaczyć m.in. najładniejszy rynek w Polsce

Podczas wczorajszej wichury, która przeszła nad Nową Ruda, zrzucona została kula z bożkowskiego pałacu. W środku odnaleziono XIX-wieczne dokumenty We wtorek, 31 marca, wichura, która przeszła nad Nową Rudą strąciła kulę, w której ukryte były dokumenty. W kuli, stanowiącej zwieńczenie wieży bożkowskiego pałacu, znajdowała się metalowa tuba, w której były dokumenty umieszczone tam 7 sierpnia 1853 r. w momencie montażu nowej kuli. Wśród starych dokumentów, umieszczonych w tubie w blaszanej kopule, znajdował się m.in. łaciński tekst pisma ówczesnego proboszcza, ks. Antoniego Ernsta, w którym informuje on o spustoszeniu miasta w lipcu 1853 r. przez straszliwą burzę z gradem. Zniszczonych zostało wtedy wiele budynków i plonów na polach. Wśród starych dokumentów znajdowało się pismo proboszcza, do wiadomości przyszłych pokoleń, w którym zapisał on środki pieniężne na rozbudowę kopalni w Nowej Rudzie. Jego ostatnim życzeniem, wg zachowanego pisma, jest aby w mieście Nowa Ruda działała zawsze kopalnia, a kiedy zaprzestanie się wydobycia węgla, miasto rychło upadnie. Jak pisze ksiądz - kopalnia jest jak płuca, którymi oddycha miasto. Odnaleziony dokument zawiera też skróconą historię Bożkowa od 1808 r. oraz ceny produktów spożywczych w roku 1853. Wymienia w nich osoby, przeprowadzające remont kościoła, pałacu, proboszczów w XIX w. oraz kapelanów, zarobki nauczycieli uczących w miejscowej szkole, a także dochody przedstawicieli władz gminnych. Mieszkaniec Bożkowa, który dziś dokonał odkrycia (dane do wiadomości redakcji), ma zostać nagrodzony przez noworudzkie władze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy