Reklama

Wielkie inwestycje w przyszłym roku

Opublikowano: wt, 20 gru 2016 10:25
Autor:

Wielkie inwestycje w przyszłym roku - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łączna kwota zagwarantowanych do realizacji zadań, sięga 51 milionów zlotych

Szanowni Państwo,

 

z końcem bieżącego roku, przedstawiliśmy podsumowanie zrealizowanych w latach 2015-2016 inwestycji. Półmetek kadencji jest także okazją do zaprezentowania planów na kolejne 24 miesiące. Już na chwilę obecną możemy mówić o bardzo dobrym początku, gdyż łączna kwota zagwarantowanych(!) do realizacji zadań, sięga 51 MILIONÓW ZŁOTYCH!.

 

To wszystko co Państwu przedstawiamy to efekt wielomiesięcznej pracy wielu osób nad przygotowaniem dobrych projektów oraz wniosków. To starania o zdobycie dużych środków z funduszy europejskich. Jest to jednak w dużej mierze efekt podjętych kilka lat temu decyzji o wspólnej budowie partnerstwa Aglomeracji Wałbrzyskiej, współpraca 22 gmin i wspólne, skuteczne działania na rzecz stworzenia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Przedstawione poniżej projekty to nie wszystko o co nadal czynimy starania. Mam nadzieję, że będziemy jeszcze Państwa informować o kolejnych zdobytych pieniądzach i ważnych dla mieszkańców projektach, szczególnie w zakresie likwidacji niskiej emisji.

 

Tomasz Kiliński

 

Burmistrz Miasta Nowa Ruda

 


 

Remont Świdnickiej

 

Przebudowa ulicy Świdnickiej i Piłsudskiego to największa inwestycja drogowa nadchodzących miesięcy. Stanowi ważny łącznik pomiędzy Drogą Sudecką, centrum miasta oraz noworudzką podstrefą WSSE INVEST PARK i drogą 385 do przejścia granicznego w Tłumaczowie. Za ok. 300 tys. zł miasto wykonało dokumentację wraz z budową ścieżki rowerowej i nowym oświetleniem.

 

Harmonogram przewiduje blisko 4 km nowej nawierzchni jezdni, zjazdy, niezbędna infrastruktura a także chodniki dostosowane dla osób niepełnosprawnych, ścieżkę rowerową oraz nowoczesne oświetlenie.

 

Szacunkowa wartość inwestycji realizowanej w latach 2016-2018, to ponad 12 mln plus ścieżka rowerowa i oświetlenie warte ok. 5 mln, przy dofinansowaniu ok. 12,8 mln złotych.Z końcem listopada br. wyłoniony został wykonawca. Planowane zakończenie – jesień 2018 r.

 


 

Ścieżka rowerowa Nowa Ruda - Słupiec

 

Dzięki dofinansowaniu z Programu „Rowerowy Region”, już na wiosnę 2017 rozpoczną się pierwsze prace nad budową ścieżki rowerowej łączącej centrum miasta ze Słupcem. Wartość projektu to ok. 2 mln. 600 tys. przy dofinansowaniu 2 mln.160 tys. złotych

 

Trasa ze Słupca do centrum o długości 3,3 km, zakończy swój bieg na ul. Fredry. Od tego odcinka połączona zostanie z planowaną „ścieżką” Gminy Nowa Ruda w kierunku pałacu Sarny do trasy Radkowskiej, następnie do Broumova i Křinice (łącznie 7,2 km trasy rowerowej).

 


 

 Ekspansja terenów zielonych

 

Z końcem mijającego roku, burmistrz Tomasz Kiliński podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wartą prawie 2,5 miliona złotych(!). Projekt dot. poprawy środowiska w mieście, zakłada modernizację 6 miejskich lokalizacji o łącznej powierzchni 7,74 ha. Poza funkcją rekreacyjno – wypoczynkową, miejsca te propagować będą świadomość ekologiczną wśród mieszkańców.

 

W zakresie robót budowlanychprzewidziano m.in.: wykonanie ścieżek, małą architekturę, doposażenie placów zabaw, wydzielenie stref wypoczynkowo-rekreacyjnych a także wykonanie ogrodu deszczowego (element systemu proekologicznego gospodarowania wodą).

 

Zakończenie prac wyznaczono na wrzesień 2018 roku. Całkowita wartość zadania to 2 mln 437 tysięcy, przy wkładzie własnym Gminy - 365 tys. złotych.

 


 

Termomodernizacja kolejnych obiektów w mieście.

 

Miejski Zespół Szkół Nr 1 w Drogosławiu, Ochotnicza Straż Pożarna a także budynek Urzędu Miejskiego(Rynek 11), to kolejne obiekty użyteczności publicznej na których termomodernizację miasto pozyskało dofinansowanie. Zakres inwestycji na kwotę ok. 3,5 mln (dofinansowanie 2.883.338,34 ) przewiduje kompleksową termomodernizację a w przypadku szkoły i OSP wymianę źródła ciepła . Procedura wyłonienia wykonawcy oraz pierwsze prace przewidziano na pierwszą połowę 2017 roku.

 


 

Projekty pogranicza

 

Nowa perspektywa finansowa to nie tylko inwestycje infrastrukturalne ale także rozbudowane projekty kulturowo-społeczne.

 

"Wspólnie dla kultury" - inicjatywa o wartości ponad 2 mln. złotych(85% dofinansowania); w ramach którego w latach 2017-2020, odbędzie się 71 imprez po obu stronach granicy w tym warsztaty filmowe, teatralne a także festiwale.

 

Atrakcje kulturowe Ziemi Noworudzko - Broumovskiej - projekt realizowany wspólnie z partnerskim miastem Broumov o łącznej wartości ok. 320 tysięcy złotych. W obu miastach powstaną galerie sztuki prezentujące dorobek artystyczny przedstawicieli pogranicza. W Nowej Rudzie będzie to lokal przy Szlaku Spacerowym" ( były bar MOZAIKA). Galerie w trakcie wystaw udostępniane będą dla turystów - bezpłatnie. Będzie tam również stała wystawa fotografii, prezentująca atrakcje kulturowe partnerów

 


 

Gotowi na sukces

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z 3 partnerami, od 1 listopada br. przystąpił do realizacji projektu systemowego „ Jesteśmy gotowi na sukces”

 

Główne założenia to działania szkoleniowe, warsztatowe, doradcze oraz kursy kwalifikacyjne, mające na celu pobudzenie aktywności zawodowej i społecznej mieszkańców Nowej Rudy zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Zakres rzeczowy projektu obejmuje 10 zadań z obszaru integracji społecznej i zawodowej: praca socjalna, poradnictwo zawodowe, wsparcie dla uczestników i ich rodzin, szkoła rodziców, przygotowanie do wolontariatu, kursy zawodowe zakończone egzaminami, specjalistyczne poradnictwo i pośrednictwo pracy.

 

Całkowita wartość projektu realizowanego do maja 2018 r. wynosi - 916.604,50zł przy dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego – 868.604,50zł. Noworudzka placówka otrzymała 166 tys. przy wkładzie własnym na poziomie 48 tys. złotych.

 


 

Rozbudowa kanalizacji miejskiej

 

Spółka której gmina jest udziałowcem, otrzymała dofinansowanie w kwocie 16 mln 654 tys. z Unii Europejskiej; na budowę kompostowni w Ścinawce Dolnej oraz rozbudowę kanalizacji sanitarnej w Drogosławiu (dł. 2km). Całkowity koszt inwestycji to 31 mln. 757 tysięcy złotych. Ponadto ZWiK zakupi dodatkowy samochód asenizacyjny, do okresowego udrażniania i płukania kanalizacji.

 

UM Nowa Ruda

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy