Reklama

Wybuch jądrowy? Gdzie będziemy mogli się schronić

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Wybuch jądrowy? Gdzie będziemy mogli się schronić - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilka miesięcy temu ukraińskie media zaprezentowały spot z samolotem, który nadlatuje nad Warszawę i zrzuca ładunki wybuchowe. Przekaz ten miał symbolicznie wskazać, że agresja Rosji nie dotyczy tylko Ukrainy. Teraz Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu zlecił samorządom wytypowanie miejsc, które można przeznaczyć na schrony w przypadku wybuchu jądrowego. Tak na wszelki wypadek.

Na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła inwentaryzację schronów. Strażacy mają sprawdzić w jakim są stanie, czy są zdolne do użytku i czy są właściwe wyposażone. - Mamy 62 tys. takich obiektów w całym kraju - powiedział kilka dni temu Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

 

Za mało schronów

W przypadku wybuchu jądrowego miejsc w schronach nie starczy dla wszystkich mieszkańców, dlatego urzędnicy na zlecenie Urzędu Wojewódzkiego typują już kolejne miejsca, które można przeznaczyć na schrony. Później miejsca te będą sprawdzane przez strażaków. 

W Nowej Rudzie schronów nie ma w ogóle. Barbara Postrach, szef wydziału spraw obywatelskich Urzędu Miejskiego, potwierdza jednak, że urzędnicy są na etapie rozeznania, w których miejscach mieszkańcy mogliby znaleźć schronienie. - Przygotowujemy takie miejsca pod budynkami, na razie nie mogę udzielić więcej informacji - ucina rozmowę na ten temat Barbara Postrach. 

Informacji na temat schronów lub miejsc, które można przeznaczyć na schrony w przypadku wybuchu jądrowego nie udziela również Leszek Dorszewski, komendant Straży Miejskiej w Radkowie, który z ramienia gminy jest odpowiedzialny za te działania. - Proszę o takie rzeczy pytać w ramach wniosku o uzyskanie informacji publicznej, wtedy odpowiemy - powiedział w rozmowie z naszą dziennikarką. 

W Urzędzie Gminy Nowa Ruda także nie otrzymaliśmy informacji o tym, które miejsca wytypowano na schrony. 

 

 

Urzędnicy wojewody uspokajają

Biuro Prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego również nie zdradziło naszej redakcji, gdzie mieszkańcy Nowej Rudy, gminy Nowa Ruda oraz miasta i gminy Radków będą mogli znaleźć schronienie. - Informujemy, że aktualnie Państwowa Straż Pożarna prowadzi inwentaryzację stanu schronów i miejsc schronienia. Obiekty te zostały zgłoszone przez samorządy i inne organy administracji publicznej. Jednocześnie podkreślamy, że są to działania prewencyjne, związane z zarządzaniem kryzysowym i zagadnieniami dotyczącymi ochrony ludności - poinformowali nas pracownicy wojewody.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy