Reklama

Zmień swoje życie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zmień swoje życie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Bądź na czasie. Dostosuj się do nowych realiów dzięki funduszom na aktywizację

Jesteś właścicielem bądź pracownikiem firmy, w której trwa restrukturyzacja? Jeśli tak jest, być może powinieneś się przekwalifikować. Teraz dodatkową zachętą mogą być pieniądze, jakie są do pozyskania z Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej (DAWG). Ponad 12,1 mln zł w najbliższych miesiącach pracownicy DAWG wspólnie ze swoimi partnerami (czytaj w ramce obok) przeznaczą na różnego rodzaju działania, dzięki którym również Ty będziesz mógł zmienić swoje dotychczasowe życie i być może znajdziesz nowe zatrudnienie. Pod warunkiem, że jesteś jednym z dolnośląskich przedsiębiorców przechodzących procesy restrukturyzacyjne lub ich pracownikiem. Docelowo z programu AKTYWIZACJA DOLNOŚLĄSKIEGO RYNKU PRACY prowadzonego od lipca tego roku do sierpnia 2018 r. wsparciem mają być objęte osoby przewidziane do zwolnienia, zagrożone zwolnieniem oraz zwolnione z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Dobrze przygotowani

Biorąc udział we wszystkich działaniach DAWG możesz być pewny, że będziesz dobrze przygotowany do rozpoczęcia zatrudnienia w nowym miejscu.

Na przykład w Nowej Rudzie (powiat kłodzki) nadal zatrudnienia w swoim zawodzie nie może znaleźć wielu górników pracujących jeszcze kilkanaście lat temu w miejscowej kopalni. Teraz pracują m. in. w miejscowych kamieniołomach, ale ze względu na wyczerpywanie się złóż w poszczególnych wyrobiskach, mogą w najbliższych latach stracić zatrudnienie. Nic więc dziwnego, że nie mając wielu możliwości na znalezieniu na miejscu nowej pracy, zastanawiają się nad zmianą zawodu. Teraz mogą przyjść do pracowników Agencji Rozwoju Regionalnego „Agroreg” w Nowej Rudzie, która jest jednym z partnerów projektu.

Najpierw taka osoba uzyska informacje o tym, na jakie stanowiska poszukują do pracy lokalni pracodawcy. Będzie miała też możliwość zapisania się na szkolenie, aby np. nabyć uprawnienia do obsługi minikoparki. Ale to nie wszystko. Gdy już przykładowo nabędzie wspomnianych uprawnień, to będzie mogła ubiegać się - w ramach tego samego projektu - o fundusze na zakup minikoparki i założenie własnej firmy.

 

Zrób podobnie

Ty również możesz skorzystać ze wsparcia w ramach projektu. Oprócz osób, które straciły pracę w ostatnich 6 miesiącach, pomoc mogą otrzymać też osoby, które pracodawca poinformował, że zamierza wkrótce zwolnić. A nawet wtedy, gdy któryś z Twoich kolegów z pracy stracił pracę i masz przeczucie, że możesz być kolejny.

————

AKTYWIZACJA ZAWODOWA

SZANSĄ NA TWÓJ ROZWÓJ

Istnieją możliwości wsparcia założenia własnej działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne, nieaktywne zawodowo z Funduszy Europejskich

Rynek pracy robi się coraz bardziej wymagający. Pracodawcy poszukują pracowników spełniających ich kryteria, które niejednokrotnie wydają się nie do zrealizowania. W rezultacie zatrudnienie znajduje jedynie część osób, która szuka pracy. Druga część postanawia wykorzystać doświadczenie, jakie posiada, a także kreatywność i pomysł, aby samemu stworzyć stanowisko pracy poprzez założenie działalności gospodarczej. Pierwszym krokiem jest stworzenie planu działania.

Najprościej jest zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy (PUP), w którym uzyskamy pomoc niezbędną na starcie. Doradca zawodowy pomoże ukierunkować nasze pomysły, a także opracować solidny biznesplan.

W PUP są do dyspozycji fundusze na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Możemy o nie wnioskować spełniając wymagane kryteria.

Bezrobotny, który zamierza założyć działalność gospodarczą, może złożyć wniosek do starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub planowane miejsce prowadzenia działalności gospodarczej za pośrednictwem PUP. Dokument ten określa: kwotę wnioskowanych środków, rodzaj działalności gospodarczej, którą bezrobotny zamierza podjąć, symbol podklasy rodzaju działalności określony zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD), kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności oraz źródła

ich finansowania. Potrzebne będzie też przedstawienie specyfikacji wydatków koniecznych do poniesienia w ramach dofinansowania. Trzeba również wskazać przewidywane efekty ekonomiczne prowadzenia działalności gospodarczej, a także proponowaną formę zabezpieczenia planowanego do pozyskania dofinansowania. Jeżeli wniosek zostanie oceniony pozytywnie, to wówczas z bezrobotnym podpisywana jest umowa określająca prawa i obowiązki stron.

Dla kogo wsparcie?

Wsparcie na założenie działalności gospodarczej dla osób młodych do 30. roku życia w Programie Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) jest udzielane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Inicjatywy dla młodych.

Pomoc jest skierowana do osób mających mniej niż 30 lat spełniających jednocześnie trzy warunki: nie pracują (tj. są bezrobotne lub bierne zawodowo), nie kształcą się (tj. nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym), nie szkolą się (tj. nie uczestniczą w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy). Celem tego programu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych pozostających w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy.

Natomiast osoby powyżej 30. roku życia mogą ubiegać się o dotacje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. O dotację w PUP będziesz mógł wystąpić tylko w sytuacji, kiedy jesteś osobą niepracującą, zarejestrowaną lub niezarejestrowaną w urzędzie pracy. Musisz dodatkowo należeć do grupy osób, które mają największe trudności na rynku pracy (są to w szczególności osoby po 50. roku życia, niepełnosprawni, osoby bez kwalifikacji zawodowych, osoby długotrwale bezrobotne, kobiety).

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy