REKLAMA

Muzeum ma 50 lat

foto: dolny-slask.org.pl

Dusznickie Muzeum Papiernictwa świętuje w tym roku swoje 50 urodziny. To wyjątkowe miejsce na naszej mapie turystycznej, z bogatą historią i tradycją.

Na początku warto przypomnieć, że muzeum mieści się w jedynym zachowanym w Polsce młynie papierniczym pochodzącym z 1605 roku. Jego wnętrza kryją unikatową papiernię, która w 2011 roku uzyskała status pomnika historii. Historia dusznickiego papieru sięga czasów średniowiecza. Wykorzystywali go średniowieczni uczeni. Na nim drukowano książki, czy spisywano dokumenty.

Dziś w papierni funkcjonuje muzeum. Tu goście mogą nie tylko zobaczyć, jak wytwarza się arkusze. Chętni sami mogą spróbować wyczerpać papier sygnowany znakiem wodnym lub odciskiem własnej dłoni.

Kiedyś był chlubą dusznickich papierników. Dziś uznawany jest za architektoniczną perłę Dolnego Śląska. Dzięki działalności muzeum, my odwiedzając młyn możemy wręcz czerpać wiedzę o dziejach i znaczeniu papieru. Oglądać niezwykłą kolekcję arkuszy pochodzących z całego świata czy zobaczyć, jak wyglądały oryginalne urządzenia i modele maszyn wykorzystywanych w fabrykach papieru.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Muzeum ma 50 lat

foto: Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody

Trzy miesiące pozostały właścicielowi zamku w Ratnie Dolnym na zrealizowanie obowiązków jakie nałożył na niego konserwator zabytków. To chyba nierealne, więc co wtedy?

foto: pixabay.com

Będzie podwyżka, ale nie wiadomo jeszcze kiedy i jak duża. Już niedługo mieszkańcy miasta i gminy Radków zapłacą więcej za odprowadzenie ścieków. A podwyżka cen wody - jak zapewnia Michał Punda, prezes Radkowskich Usług Komunalnych - będzie jedynie symboliczna.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×