REKLAMA

Nie została zabytkiem, będzie niszczeć?

Radny Pulit wciąż walczy o ocalenie figurki Chrystusa przy ul. Pionierów w dzielnicy Słupiec. Walka trwa już prawie dwa lata, ale dziś wiadomo, że konserwator zabytków w tej sprawie nie pomoże.

Figura znajduje się przy bocznej drodze, na terenie prywatnej posesji położonej przy ulicy Pionierów 3 w dzielnicy Słupiec. Zgodnie z prawem, jeżeli znajduje się ona na prywatnej posesji i nie ma aktualnego potwierdzenia, że jest własnością innej osoby, to należy do właściciela tej posesji. Ci chcą, aby figurce przywrócono dawny blask, ale z pieniędzy publicznych. W maju ubiegłego roku Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie w sprawie wpisu kamiennej rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego wraz z postumentem do rejestru zabytków. Figura jednak zabytkiem nie będzie - Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków we Wrocławiu orzekł o niewpisaniu do rejestru zabytków ruchomych rzeźby, nie znajdując przesłanek wystarczających do objęcia jej ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków – mówi Anna Nowakowska – Ciuchera, szefowa wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Ciuchera przypomina zatem, że w takim przypadku konserwator nie ma podstaw do dalszych postępowań w tej sprawie. Czy to oznacza, że i tak mocno zdewastowana już figura Chrystusa zniszczeje totalnie? - Musimy rozmawiać o tym z burmistrzem. W tym roku na pewno nie uda się nic zrobić. Przyszłorocznego budżetu jeszcze nie ma. Właściciele posesji, na której ona się znajduje powinni wystąpić do urzędu z pismem o finansowe wsparcie miasta – mówi Andrzej Behan, przewodniczący miejskich radnych. - Jednak figura nie widnieje w rejestrze zabytków, więc tu nie ma prawnego obowiązku jej chronienia. Nie twierdzę, że nic się nie da zrobić, ale podkreślam raz jeszcze, musimy o tym rozmawiać z burmistrzem – dodaje przewodniczący. Przypomnijmy: rzeźba wraz z cokołem wykonana jest z białego piaskowca. Figura usytuowana była pomiędzy dwoma drzewami, które z upływem czasu rozrosły się i spowodowały wypchanie i przechylenie postumentu do tyłu. Tym samym kamienny krzyż umieszczony na cokole odpadł i rozbił się na trzy części. Rzeźba Chrystusa na krzyżu od miesięcy leży w trawie za postumentem. Ma uszkodzoną głowę. Częściowo porosła mchem. Uszkodzony krzyż mimo złamania jest w dość dobrym stanie kamienia. Na frontowej płycie cokołu widoczny jest napis dziękczynny. Litery nie są uszkodzone. Z inskrypcji na tylnej ścianie cokołu wynika, że w 1992 r., rzeźba poddana była renowacji przez Paula Rambas. Do jej obecnego stanu przyczyniły się warunki atmosferyczne, wilgoć i upływający czas.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Nie została zabytkiem, będzie niszczeć?

Nowotwory, choroby układu krążenia, zapalenie płuc, cukrzyca - na to chorowali mieszkańcy Nowej Rudy. Blisko 1000 pacjentów leczyło się w ubiegłym roku na oddziale wewnętrznym noworudzkiego szpitala

foto: pixabay.com

Prawie 100 osób przetransportowano w asyście m.in. ratowników medycznych i policji po ewakuacji Domu Pomocy Społecznej w Szczytnej. Niektórzy podopieczni schronienie znaleźli w Jugowie, Ścinawce Dol. i dzielnicy Słupiec.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×