REKLAMA

Rekordowe ratowanie

80 szkół z całej Polski przyjedzie do Nowej Rudy, aby rywalizować w XIII Turnieju Wiedzy „Pierwsza Pomoc”. To jedno z najważniejszych i największych tego typu wydarzeń w kraju.

Turniej jest organizowany, aby uczyć i sprawdzać wiedzę uczniów z zakresu ratowania ludzkiego życia. Po raz drugi wezmą w nim udział reprezentacje gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. - Zainteresowanie wydarzeniem jest ogromne. Szkół, które chcą wziąć udział jest tak dużo, że musieliśmy zakończyć zapisy na tydzień przed planem. Pobiliśmy już rejestracyjny rekord – mówi Julian Golak, główny organizator Turnieju i dodaje, że wydarzenie to jest również doskonałą promocją Nowej Rudy i regionu – Uczestnicy przyjeżdżają, zwiedzają najważniejsze atrakcje, wykupują też noclegi – przekonuje.

Oprócz chęci nauczenia się pierwszej pomocy uczniów przyciąga także atmosfera panująca podczas turnieju oraz nagrody. W ubiegłych latach były to m.in. wycieczki do Brukseli, Pragi oraz profesjonalne torby ratownicze.

W Turnieju biorą udział czteroosobowe drużyny składające się z uczniów danych szkół. Rywalizują one w dwóch kategoriach: gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W pierwszej części młodzież rozwiązuje test sprawdzający teoretyczną znajomość zagadnień pierwszej pomocy. W drugiej uczestnicy muszą zmierzyć się z praktycznymi zadaniami, np. wykonaniem resuscytacji krążeniowo – oddechowej (przywracaniem akcji serca i oddychania). Co ważne w komisji konkursowej zasiadają praktycy – ratownicy pogotowia ratunkowego. Dodatkowo Komisja Konkursowa wybiera „Osobowość Turnieju” - uczestnika, który według oceny jury był indywidualnie najlepszy.

W przerwie pomiędzy częścią teoretyczną, a praktyczną przeprowadzany jest pokaz ratowniczo-gaśniczy.

Po raz pierwszy Turniej został zorganizowany w 2003 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Nowej Rudzie. Jego pomysłodawczynią jest Ewa Jazienicka Golak. Obecnie organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej. Patronat honorowy obejmują rokrocznie najważniejsze osoby w województwie dolnośląskim. W tym roku są to m.in. europoseł Bogdan Zdrojewski, dolnośląska kurator oświaty Beata Pawłowicz, przewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Barbara Zdrojewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz, Burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński oraz Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej. O randze imprezy świadczy fakt, że wspiera ją jeden z najlepszych specjalistów medycyny ratunkowej w Polsce – prof. dr hab. Juliusz Jakubaszko, który jest prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

Zobacz film z zeszłorocznego turnieju:

Informacje i ciekawostki o turnieju: turniejpierwszapomoc.pl

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Rekordowe ratowanie

Na noworudzkim cmentarzu wylano środek chwastobójczy, który popalił dosłownie wszystko.

Tylko u nas poznasz najważniejsze informacje o tym, co z koronawirusem dzieje się na naszym terenie. Stale aktualizowany artykuł na nowaruda24.pl
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×