REKLAMA

Tokarczuk znów zgarnie nagrodę?

Olga Tokarczuk, jedna z najpoczytniejszych polskich pisarek, związana z gminą Nowa Ruda, została nominowana do nagrody National Book Awards za „Biegunów”.

Wcześniej ta książka przyniosła jej już Międzynarodową Nagrodę Bookera (najważniejszą brytyjską nagrodę literacką). Teraz „Bieguni” nominowani są do National Book Awards w nowej kategorii – przekład na język angielski. Ta nagroda to jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA. Trafi a ona do rąk amerykańskich autorów za wydaną w danym roku publikację w kategoriach: poezja, literatura faktu, literatura piękna, literatura młodzieżowa. W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana w nowej kategorii – przekład na język angielski, do której nominowana jest powieść Olgi Tokarczuk. „Bieguni” – to ta książka przyniosła Tokarczuk Bookera. Powieść była wśród sześciu tytułów, które znalazły się na liście nominowanych za najlepszą książkę przełożoną w minionym roku na język angielski. „Bieguni” – powieść wydana w Wielkiej Brytanii pod tytułem „Flights”, to uhonorowana w 2008 r. Nagrodą Nike, jedna z najbardziej znanych książek Olgi Tokarczuk. Olga Tokarczuk urodziła się i wychowała w Sulechowie. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Gdy zaczęła odnosić pierwsze sukcesy literackie, zrezygnowała z pracy i przeniosła się do Nowej Rudy. Mieszka we Wrocławiu, ale też w Krajanowie koło Nowej Rudy. Oprócz „Biegunów”, Tokarczuk napisała też m.in. „Księgi Jakubowe”, „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Grę na wielu bębenkach”.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Tokarczuk znów zgarnie nagrodę?

W poniedziałek w Operze Wrocławskiej Julian Golak odebrał statuetkę w uznaniu wieloletniej działalności „za służbę na rzecz budowania tożsamości regionalnej Dolnego Śląska”.

- Rozwój Nowej Rudy zależy w dużej części od decyzji podejmowanych w Sejmiku. W ciągu 12 lat przeznaczyliśmy dziesiątki milionów złotych m.in. na budowę obwodnicy, przebudowę ul. Świdnickiej i trasy do granicy w Tłumaczowie. Chcę kontynuować pracę na rzecz mieszkańców – mówi Julian Golak, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

foto: użyczone

Wójt się nie poddaje i odwołała się od decyzji konserwatora zabytków, który nakazał jej wstrzymać rozbiórkę wiaduktu pod nieczynną linią kolejową na trasie Dzikowiec-Srebrna Góra.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×