REKLAMA

Zapomnieli o wieży

foto: Internet

Wieża na wzgórzu Grodziszcze w okolicach Bożkowa chyli się ku upadkowi. Samorządowcy nic nie robią, aby przywrócić jej dawny blask.

Wzniesiona została w 1813 r. Wieżę wybudował Anton Aleksander von Magnis. Dzięki swojej budowie uważana była za imitację zamku. Dziś trudno wyobrazić sobie, że kiedyś na parterze znajdowała się kuchnia, a na piętrach salon i sypialnia. Wieża jest zaniedbana i popada w ruinę. Zawalił się zmurszały dach, połamały się kręte schody. Z zewnątrz widoczna jest kunsztowna konstrukcja budowli z łamanego kamienia. Patrząc na wieżę na Grodziszczu jeszcze można odnieść wrażenie, że spogląda się na ruiny średniowiecznego zamczyska. Pytanie jak długo? W ostatnich latach wieże widokowe są coraz częściej odwiedzane przez turystów. Można wręcz powiedzieć, że panuje na nie swego rodzaju moda. Powstają nowe, a stare są remontowane. Tak jest chociażby z wieżą na Włodzickiej Górze w okolicach Świerk, której odbudowa pochłonie ok. pół miliona złotych. My, zapytaliśmy gminnych urzędników i samorządowców, czy również wieża na Grodziszczu ma szansę odzyskać dawny blask.
- Gmina nie posiada jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących
zagospodarowania ruin Grodziszcze w Bożkowie. W przyszłości chcielibyśmy
natomiast uatrakcyjnić to miejsce i udostępnić turystom oraz mieszkańcom – informuje Ryszard Czerewaty z urzędu gminy Nowa Ruda.
Działania w tym kierunku podjął za to sołtys Bożkowa,
Jerzy Langenfeld. - Jest to najstarsza wieża widokowa w kotlinie kłodzkiej. Trzy lata temu chcieliśmy zrobić do niej ścieżkę rowerową, ale się nie udało. Kiedyś tematem wieży zainteresowany był jeden z Niemców przyjeżdżających do nas. Dowiem się, czy ten temat jest jeszcze aktualny. Może teraz władze gminy udałoby się przekonać do remontu. Zwłaszcza, że wieża znajduje się na terenie gminy - przekonuje sołtys.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (3): Zapomnieli o wieży

Obrazek użytkownika PiTer
  • PiTer
  • 10-10-2018

Z tego, co kojarzę, to do tej wieży nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Wieża nigdy nie była turystyczną wieżą widokową, była natomiast romantycznymi ruinami zbudowanymi dla właściciela pobliskiego pałacu. Na pewno byłaby fajną wieżą widokową, ale trzeba będzie zrobić całą infrastrukturę, łącznie z budową szlaku i wycięciem drzew, które skutecznie zasłaniają wszelkie widoki z wieży. Warto połączyć ją z pałacem, ze stacją kolejową w Gorzuchowie i z pobliską wieżą w Suszynie.
Obrazek użytkownika PiTer
  • PiTer
  • 11-10-2018

Przepraszam - sprawdziłem i przez wieżę obecnie prowadzi zielony szlak, którym dalej można dotrzeć do Gorzuchowa stacji PKP i do wieży widokowej w Suszynie.
Obrazek użytkownika Blurr
  • Blurr
  • 12-10-2018

Wieżę wybudowała stara Magnisowa , jako prezent dla swojego chłopa. Bo lubił mordować zwierzęta ( zupełnie jak rozmaite, noworudzkie ssyny) i potrzebował meliny.

Na noworudzkim cmentarzu wylano środek chwastobójczy, który popalił dosłownie wszystko.

Tylko u nas poznasz najważniejsze informacje o tym, co z koronawirusem dzieje się na naszym terenie. Stale aktualizowany artykuł na nowaruda24.pl
Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×