REKLAMA

Przykazania dla księży

foto: pixabay.com

Czego nie wolno księżom? Odpowiedź na to znajduje się w „Normach ochrony małoletnich oraz osób bezradnych w diecezji świdnickiej”. Dokument wszedł w życie od 18 listopada.

To dokument, który mówi jak powinni zachowywać się księża świadczący posługę wobec małoletnich. Daje on odpowiedź na najprościej sformułowane pytanie – czego nie wolno księżom? Całość dekretu znajduje się na stronie Diecezji Świdnickiej. Na łamach naszej gazety przytoczymy tylko niektóre z zasad obowiązujące księży (w ramce). Dziś Kościół Katolicki i księża łatwo nie mają. Zewsząd opinię publiczną obiegają informacje o gwałtach i wykorzystywaniach nieletnich przez księży. Powyższe zasady mają wyeliminować ryzyko aktów przemocy fizycznej, werbalnej, psychicznej i seksualnej oraz aktów wykorzystania seksualnego wobec małoletnich.

Normy Ochrony małoletnich w Diecezji Świdnickiej

► Małoletni mają być traktowani ze szczególnym szacunkiem, z poszanowaniem ich godności, a ich integralność duchowa i cielesna ma być nienaruszalna ► Surowo zabronione jest stosowanie kar cielesnych wobec małoletnich i od tej zasady nie ma żadnego wyjątku ► Nie należy tolerować jakiegokolwiek zachowania, które mogłoby powodować krzywdę małoletnich, zabrania się częstowania małoletnich alkoholem, tytoniem, środkami psychoaktywnymi ► W żadnym wypadku nie wolno wykorzystywać treści pornograficznych lub przedmiotów mających taki charakter, treści drastycznych i zawierających przemoc oraz takich, które są moralnie wątpliwe ► W kontakcie z małoletnimi należy szanować ich intymność fizyczną i psychiczną ► Należy strzec się przekraczania w jakikolwiek sposób granic intymności fizycznej i psychicznej, zwłaszcza seksualnej ► Należy wystrzegać się wszelkich sformułowań, żartów i komplementów o podtekście seksualnym ► W przypadku konieczności podjęcia z małoletnimi rozmowy na tematy związane z płciowością, należy to czynić z ostrożnością, delikatnością i roztropnością, małoletnim przysługuje prawo do intymności. W szczególny sposób prawo to powinno być respektowane w takich przestrzeniach, jak miejsca noclegowe, łazienki i toalety, przebieralnie lub inne tego typu miejsca. W tych miejscach surowo zakazane jest wykonywanie zdjęć lub filmowanie małoletnich ► Zabrania się przyjmowania małoletnich, zwłaszcza indywidualnie, w swoim prywatnym mieszkaniu lub przebywania z nimi w miejscach odizolowanych

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (2): Przykazania dla księży

Obrazek użytkownika Blur
  • Blur
  • 30-11-2019

Opracowanie tego dokumentu zajęło kościołowi jakieś 2000 lat. Wynika z tego, że kolejnej publikacje, np. o pysze i chciwości kleru będą około roku 4000
Obrazek użytkownika jan
  • jan
  • 01-12-2019

Po wyświęceniu Sługa Boży.Czyli do kogo ta instrukcja??

O leczniczym działaniu konopii siewnych, a także pomaganiu ludziom w ciężkich chorobach rozmawiamy z właścicielkami sklepu Konopna Farmacja w Dzierżoniowie.

Fot. KPP Kłodzko

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego kłodzkiej komendy podczas akcji ”Prędkość” kontrolowali, czy kierujący stosują się do ograniczeń prędkości, czy są trzeźwi, czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×