REKLAMA

Nowa Ruda: Złodzieje wycinają katalizatory z samochodów

Nowa Ruda: Z zaparkowanych pod blokiem samochodów znikają katalizatory

Nowa Ruda: Złodzieje grasują. Kolejni mieszkańcy zgłaszają kradzieże części samochodowych.

Nowa Ruda. W nocy z piątku na sobotę 13 lutego spod bloku na osiedlu Wojska Polskiego został skradziony katalizator. Skala tego typu kradzieży jest coraz większa, a złodzieje bezkarni.  

 

Łatwy łup

Nie dość, że samo wycięcie katalizatora nie stanowi dla złodzieja problemu, to w dodatku może go również szybko sprzedać i zarobić. W Nowej Rudzie nie jest to pierwszy taki przypadek. W miniony weekend, na osiedlu Wojska Polskiego na parkingu pod blokiem nr 24, złodzieje wycięli z auta katalizator, a co za tym idzie około 1,5 metra układu wydechowego. Sprawa została zgłoszona na policję przez właścicielkę uszkodzonego pojazdu. Kolejny mieszkaniec również zabrał głos w tej sprawie i ujawnił, że katalizator z jego auta także został ostatnio zrabowany. Dodatkowo złodzieje pozostawili po sobie lewarek pod drugim autem mężczyzny, z którego nie udało im się nic wyciąć. Pod zniszczonymi autami sprawcy zostawiają nadpalony brykiet i gałęzie drzewne, nie do końca wiadomo w jakim celu. Mieszkańcy osiedla apelują o zwrócenie uwagi na poruszające się w pobliżu auta i osoby oraz reagowanie na podejrzane sytuacje. 

 

Nowa Ruda: Złodzieje wycinają katalizatory z samochodów

 

Na odszkodowanie nie ma co liczyć

Niestety ofiary tego typu kradzieży rzadko kiedy mają możliwość odzyskania pieniędzy lub skradzionej części. Najczęściej poszkodowane osoby nie zgłaszają tego nawet na policję, ze względu na małą szkodliwość czynu. Wystarczy, że złodziej chcąc sprzedać katalizator, podpisze oświadczenie, że nie pochodzi on z kradzieży. Później taki katalizator nie jest już identyfikowany z konkretnym samochodem. Wydawałoby się, że kawałek metalu z układu wydechowego nie powinien stanowić dużego problemu jeśli chodzi o wymianę. Niestety nie jest to takie proste, mechanicy oferują zamienniki, które często nie spełniają podstawowych norm. Katalizator zawiera w sobie stopy platyny i palladu - to te metale szlachetne odpowiadają za likwidowanie produkowanych przez auto spalin. Nawet ze starych katalizatorów można je odzyskać. 

Natalia Kołodziej

 

Nowa Ruda - Zobacz repertuar kina MOK na luty

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Nowa Ruda: Złodzieje wycinają katalizatory z samochodów

Obrazek użytkownika Kimbo
  • Kimbo
  • 17-02-2021

Jaka niska szkodliwość co to za bzdury np.oryginalny katalizator z Mercedesa S albo Audi S-Line kosztuje kilka tysięcy więc jak niska szkodliwość ?

Kłodzko: Na ul. Podgrodzie doszło do kolizji 2 aut. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Podczas pogrzebu, gdy rodzina chciała pożegnać zmarłą i poprosiła o otwarcie trumny, okazało się, że leżą w niej zamienione zwłoki. Jak doszło do tak tragicznej pomyłki?

KPP Kłodzko

Polanica-Zdrój: Tym razem praworządność nie opłaciła się mieszkańcowi powiatu kłodzkiego. Zgłosił włamanie i sam przy okazji wpadł.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×