Alina Adamowicz - psycholożka, specjalistka psychotraumatologii i neuropsychologii, wykładowczyni psychologii pozytywnej stosowanej. Autorka i współautorka bestsellerowych poradników, między innymi: „Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie”, „Nigdy nie wstydź się siebie”, „Superzwiązek. Jak stworzyć dobrą i trwałą relację”, „Twoje słowa mają moc”. Współautorka powieści psychologicznej „Nie czekaj już dłużej”. Założycielka Stowarzyszenia Akademia Pozytywnych Kobiet. Znana jako @alka_positive
Czy w dzisiejszych czasach trudno jest o dobrą relację?
Wszystkie nasze życiowe radości związane są przede wszystkim z innymi ludźmi. I odwrotnie, bardzo cierpimy przez drugiego człowieka. Każdy z nas chce dobrych relacji i oczekujemy od innych zrozumienia, akceptacji, współczucia, miłości i docenienia. I to nie jest łatwe, aby takie zdrowe relacje budować. To wymaga wysiłku i zaangażowania.Nikt z nas wcześniej tego się nie nauczył, ani w szkole, ani w domu, jak budować dobre i bliskie relacje. Zatem skąd mamy wiedzieć, że na przykład budowanie szczęśliwego i trwałego związku jest umiejętnością, którą można zdobyć. W szkołach uczymy się całej masy rzeczy, natomiast wiedzę o związkach czerpiemy zwykle z romantycznych filmów i seriali.
Warto pamiętać też, że nasze potrzeby zmieniają się na różnych etapach życia i czasami relacje się rozpadają i to jest normalne. Warto zadać sobie pytania, które pozwalają spojrzeć realnie na nasze relacje: czym jest dla mnie teraz dobra relacja? Czy ta relacja mi służy, czy odbiera siły i energię? Jakiej relacji chcę i potrzebuję?
Jak szukać kontaktów z innymi ludźmi? Jak powinny one wyglądać? Czy jesteśmy gotowi na nowy związek, na nowe znajomości, na randkowanie.
Jest wiele możliwości, wszystko zależy od tego kogo i czego szukamy: przyjaźni, miłości, czy osoby, z którą pójdziemy pobiegać lub wybierzemy się do kina. Ważne, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie „Czy jestem gotowa/gotowy na poznanie nowej osoby, na nowy związek czy miłość?”Jeśli jednak chcemy znaleźć kogoś, z kim będziemy budować związek, to nie uda nam się uniknąć etapu randkowania. Jest to proces mający na celu doprowadzenie do odpowiedzi na pytanie, czy faktycznie ta osoba jest dla mnie i czy warto spróbować.
Dwie wskazówki do zapamiętania, które mogą pomóc w odnalezieniu właściwej osoby:
1.„Warto być taką, jaką jesteś naprawdę. Dzięki temu ktoś będzie mógł pokochać autentyczną ciebie, a nie osobę, którą udajesz. Tylko dzięki temu masz szansę na zbudowanie naturalnej i szczerej więzi”
2.„ Ta relacja dobrze wpływa na twoją samoocenę i poczucie własnej wartości. Zwracaj uwagę na to, jak się czujesz i co o sobie myślisz przed spotkaniami, podczas spotkań i po nich”
Jak się przygotować do randek, jakie są oznaki niewłaściwej relacji, o czym rozmawiać na pierwszych spotkaniach, aby naprawdę się
poznać, jakich typów mężczyzn unikać - napisałam na ten temat dwie książki: "Superfacet. Jak znaleźć właściwego mężczyznę” oraz „Superzwiązek. Jak stworzyć dobrą i trwałą relację, która się nie rozpadnie”. Bardzo polecam. Każdy z nas zasługuje na dobry związek, na miłość, zaufanie i szacunek.
Po co nam relacje? Co nam one dają?
Relacje w ogromnej części wpływają na jakość naszego życia, na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, na nasz dobrostan. Zdrowe relacje to jeden z najważniejszych czynników ludzkiego doświadczania życia. Warto otaczać się ludźmi, którzy dobrze nam życzą, którzy nas wspierają i inspirują, którzy motywują nas do działania i rozwoju. Którzy nam kibicują i cieszą się z naszych sukcesów. Na których możemy liczyć w trudnych sytuacjach. To daje nam siłę i motywację do działania.Jednak nie wszystkie relacje nam służą. Toksycznych osób należy unikać albo ograniczyć kontakty do minimum. Nie musimy nikogo lubić ani spotykać się z tymi, którzy sprawiają nam przykrość. Negatywne osoby odbierają dobrą energię i radość życia. Warto wybierać uważnie kogo wpuszczamy do swojego świata. Relacje, które wzmacniają, wpływają pozytywnie na nasze życie i zdrowie.
Chyba jeszcze nigdy człowiek nie miał tak wielkiej i żywej sieci kontaktów. Skąd więc ta społeczna samotność?
W dobie internetu i social mediów możemy mieć bardzo dużą sieć kontaktów, tylko nie do końca żywych, lecz wirtualnych. Jednak na własne życzenie żyjemy online i w rzeczywistości z dala od ludzi. Paradoks polega na tym, że media społecznościowe wywołują poczucie samotności. Potrafią nas mocno uzależnić i wciągnąć bez reszty.Przez stres informacyjny i sztuczną intymność, często pozbawiamy się prawdziwych relacji. A nasze relacje z innymi stają się powierzchowne. Dlatego warto pamiętać, aby umieć korzystać z social mediów w sposób świadomy. A o relacje z innymi trzeba dbać. Wymaga to zaangażowania i wysiłku. Życie jest dzisiaj bardzo trudne i szybkie. Jesteśmy nastawieni na realizację celów, na spełnianie ambicji zawodowych, zajęci codziennymi obowiązkami, spłacaniem kredytów, po prostu jesteśmy w ciągłej pogoni za lepszym życiem. I w tym biegu zapominamy co w życiu jest ważne.
Dlatego zachęcam co jakiś czas do takiej autorefleksji. Gdy już mamy czas to zamiast wchodzić w relację z drugą osobą, budować z nią więź, spędzamy czas na skrolowaniu Facebooka, czy innych mediów. A to nie zastąpi nam prawdziwej, zdrowej i szczerej więzi z drugą osobą. Człowiek nie jest niedźwiedziem polarnym, tylko gatunkiem społecznym i potrzebuje drugiego człowieka do życia.
Niektóre badania pokazują, że osoby, które są samotne, nawet nie z własnej woli, są dwukrotnie narażone na przedwczesny zgon niż osoby żyjące wśród przyjaciół. Samotność wpływa negatywnie na nasze życie, zwiększa ryzyko depresji i często skraca nam życie. Izolacja społeczna obniża odporność psychiczną i zwiększa uczucie lęku.
Jak to osamotnienie, które odczuwamy już jako dzieci rzutuje na nasze relacje z innymi, na nasz sposób kontaktowania się z drugim człowiekiem?
Osamotnienie jest nieprzyjemnym stanem psychicznym. Jeśli jako dzieci często odczuwaliśmy ten stan i cierpieliśmy z tego powodu,to w wieku dorosłym będzie nam trudno zbliżyć się do innych i nawiązać z nimi bliskie relacje emocjonalne, ponieważ będziemy bać się odrzucenia, a z drugiej strony bliskości. Takie dysfunkcyjne wzorce z dzieciństwa powodują niskie poczucie własnej wartości i zaniżoną samoocenę. Stąd często takie osoby cierpią na samotność.
Dobrą wiadomością jest fakt, że to my tworzymy swoje życie i możemy nauczyć się nowych przekonań i zachowań, takich, które będą dla nas dobre. Jeśli jest coś od czego warto zacząć, aby umieć budować dobre relacje z całą pewnością jest to umiejętna komunikacja, która jest kluczem szczerej i otwartej rozmowy. Bez oceniania, krytykowania i irytującego pouczania. Warto zająć się sobą, wzmocnić swoją samoocenę i odbudować wiarę w siebie.
Spójrzmy także na reakcje odwrotnie. Istnieją te, które są dla nas szkodliwe. Jak odpuścić relacje, które nam szkodzą?
Niejedną relację można byłoby uratować, tylko trzeba wiedzieć jak. Ze złych i toksycznych warto się jak najszybciej uwolnić. Trzeba powiedzieć „Dość!” i wyjść, żeby nie wpakować się w jeszcze większe kłopoty. Im dłużej trzymamy się nieodpowiedniej osoby, tym więcej tracimy czasu, wysiłku i energii.
Czasami nie ma najlepszego sposobu, żeby zakończyć relację, ani najwłaściwszych słów, których powinno się użyć. Niestety,
zazwyczaj nie ma łatwych sposobów na zrobienie trudnych rzeczy. Decyzję o wycofaniu się z relacji podejmujemy wtedy, kiedy jesteśmy na to gotowe.
I nieraz jest to długa droga. Do takich zmian trzeba po prostu dojrzeć. Dlatego co jakiś czas warto zadać sobie kilka pytań i szczerze na nie odpowiedzieć. Dlaczego jestem w tej relacji? Jaka jest teraz moja motywacja? Czy to już wszystko? Czy w tej relacji łamane są moje granice? Czy ta relacja doprowadza mnie do stanów lękowych i depresyjnych?
Warto też pamiętać, że mamy wybór. Decyzja o odejściu, nawet z bardzo niedobrego związku, nie jest łatwa. Trudno ją podjąć, dopóki nie zrozumiemy, że ta relacja jest fatalna dla naszej motywacji, kreatywności, zaangażowania w życie i pracę. Ma też negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.