Nowa Ruda. W piątek, 29 czerwca w odnowionych pomieszczeniach MBP przy ul. Boh. Getta w Nowej Rudzie w obecności wielu znamienitych osób z inicjatywy Juliana Golaka otwarto Muzeum Sztuki Drukarskiej i Poligrafii.
Szybko i sprawnie
Niestety przez wiele lat nie udało się tego zrobić w szkole powiatowej, próbowaliśmy namówić do tego pana starostę, ale nie wychodziło. W pewnym momencie pojawiła się sytuacja, kiedy ten lokal stał się pusty, czyli mogliśmy ten lokal przygotować i dzisiaj uroczyście otworzyć to miejsce poświęcone historii drukarstwa w Nowej Rudzie
– mówi Kiliński.
Burmistrz dodał, że oczywiście na ten cel udało się pozyskać środki około 100 tys. zł z programu Polska – Czechy Interreg, a całość kosztowała około 120 tys. zł. Przyznał także, że efekt jest fantastyczny i ma nadzieję, że muzeum będzie się sukcesywnie rozwijało i będzie służyć turystom i naszym mieszkańcom szczególnie tym młodym, którzy już być może tej szkoły nie pamiętają.
Nieco historii nie zawsze na poważnie
Kilka historii związanych ze szkołą i powstaniem muzeum w bibliotece nie zawsze na poważnie przybliżyła była dyrektor szkoły poligraficznej pani Grażyna Radzik.
Głos zabrał również zaproszony na uroczyste otwarcie dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju - Maciej Szymczyk gratulując otwarcia nowej placówki dokumentującej i popularyzującej wiedzę na temat noworudzkiego drukarstwa przypomniał, że to firma drukarska z przedwojennej Neurode produkowała nie co innego jak „święte obrazki” sprzedawane początkowo w pobliskich Wambierzycach, a później mająca przedstawicielstwa w różnych stolicach ówczesnej Europy.
To dopiero początek
Julian Golak podkreślił, że tak naprawdę dzisiaj otwieramy I etap muzeum. Chcemy skorzystać z deklaracji naszych uczniów rozsianych po całej Polsce, którzy obiecali przekazać różnych materiałów i sprzętu, ale jak będzie lokal. Lokal jest prosimy o rozsyłanie tej informacji po świecie, ponieważ jest to rzecz absolutnie najważniejsza szczególnie dla naszych absolwentów, którzy mają różne rzeczy mają różne możliwości i różne dojścia – powiedział Julian Golak, który przy okazji zaprosił wszystkich gości do dalszego tworzenia tej placówki.Poświęcenia Muzeum Sztuki Drukarskiej i Poligrafii dokonał noworudzianin ks. prałat Marian Kopko – absolwent szkoły poligraficznej, a obecnie proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.