reklama
reklama

Nowa Ruda. Wiemy kto w lipcu otrzyma honorowe obywatelstwo miasta

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia / Tomasz Lesniowski

Nowa Ruda. Wiemy kto w lipcu otrzyma honorowe obywatelstwo miasta - Zdjęcie główne

foto Wikipedia / Tomasz Lesniowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWiemy kto otrzyma zaszczytny tytuł Honorowy Obywatel Miasta Nowa Ruda. Przyjęcie uchwały w sprawie nadania honorowego obywatelstwa i wręczenie tytułu odbędzie się w lipcu podczas nadzwyczajnej sesji.
reklama

10 lipca o godzinie 9:30 rozpocznie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Nowej Rudzie, podczas której radni przyjmą uchwałę, a później wręczą tytuł Honorowy Obywatel Miasta Nowa Ruda.

reklama

Kim jest Catherine Ravet?

Tytuł ten otrzyma: Lili Fuchsberg, Zdzisława Katarzyna Grzegorczyk, Catherine Ravet, żeby było jasne, to jedna i ta sama osoba. Zdzisława, Katarzyna Grzegorczyk-Ravet, urodzona jako Lili Fuchsberg w Borysławiu koło Drohobycza 8 września 1942 r.

Żydowscy rodzice Grzegorczyk – Ravet - Estera i Abraham Fuchsbergowie przekazali ją polskiej rodzinie Helenie i Władysławowi Grzegorczykom, gdy miała 6 tygodni, by uratować jej życie. Sami zostali zamordowani przez Niemców.

Po wojnie adoptowana przez przybranych rodziców otrzymała imiona Zdzisława Katarzyna i nazwisko rodziców – Grzegorczyk. Z nimi przyjechała do Nowej Rudy, gdzie ukończyła szkołę podstawową. Następnie kończyła Liceum Muzyczne we Wrocławiu oraz Studia z Muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim i specjalizacja z muzyki francuskiej na Sorbonie w Paryżu.

reklama

Po przyjeździe do Paryża w 1968 r. pracowała kilka lat w Domu Kultury w Sceaux, współpracowała ze stacją radiową France Musique organizując koncerty, przeprowadzając wywiady o polskich twórcach oraz produkując audycje muzyczne. W telewizji France II również tworzyła audycje promujące polską kulturę. Laureatka Nagrody Historycznej Polityki 2022 w kategorii wydawnictwa źródłowe. Od 1968 zamężna z Jean-Frédériciem za książkę „Listy do mojej siostry 1947–1973”. Przez 25 lat była wykładowcą na Wydziale Muzykologii na Uniwersytecie Sorbonne IV.

Park im. Heleny i Władysław Grzegorczyków

Przypomnijmy, że decyzją radnych Rady Miejskiej w Nowej Rudzie park przy ulicy Strzeleckiej otrzymał nazwę przybranych Ravet rodziców państwa Heleny i Władysława Grzegorczyków, którzy za przechowanie 18 osób pochodzenia żydowskiego zostali uhonorowani w Jerozolimie w 1965 roku medalem Yad Vashem, a w 2008 roku w Warszawie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 

reklama

Zobacz również: Wspominamy Julię Kuczałę

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama