Reklama

Zbójnicka karczma w Nowej Rudzie przed nami

Opublikowano:
Autor:

Zbójnicka karczma w Nowej Rudzie przed nami - Zdjęcie główne

Karczmy zawsze mają jakiś temat przewodni - tu szkolny.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Jak tradycja nakazuje, w ostatni piątek listopada odbędzie się Karczma Piwna Gwarków Noworudzkich. Tym razem zbójnicka.

Dlaczego akurat zbójnicka? - Nie ma odpowiedzi na to pytanie, po prostu jeszcze zbójnickiej u nas nie było - mówi Jan Podgórski, były górnik, współorganizator imprezy. - To jest czterdziesta dziewiąta karczma piwna - dodaje.

Jak będą się bawili goście?

- Po zbójnicku, po góralsku - odpowiada Podgórski. 

Organizatorzy nie chcą jeszcze zdradzać atrakcji karczmy.

- Program jest jeszcze robiony, nie jest jeszcze skończony - mówi Jan Podgórski. - Scenariusz jest pisany. Będą piosenki góralskie, będą stroje góralskie. Tyle mogę powiedzieć - dodaje.

Na tegoroczną karczmę zaproszono - jak zwykle - mniej niż pięćset osób. To będzie pierwsza taka impreza po dwuletniej pandemicznej przerwie.

- Zainteresowanie jest duże i to z całej Polski - przyznaje Jan Podgórski. - Szamotuły, Pniewy, teren Łodzi, Brzegu Dolnego, cały Dolny Śląsk - wylicza.

Karczma Piwna to rozrywka dla panów. Panie nie mają na nią wstępu. 

- To jest tradycja - zaznacza Jan Podgórski. 

Do jedzenia tradycyjnie będzie krupniok, kaszanka, fasolka. A do picia - jak sama nazwa imprezy wskazuje. 

- Piwo się poleje i tylko piwo, nigdy nie zmieniamy trunków - podkreśla Podgórski.

 

Karczma piwna to zakrapiane alkoholem tradycyjne górnicze spotkanie w męskim gronie, któremu towarzyszy głośna muzyka i dobra zabawa. Imprezy takie są organizowane w Polsce od kilkudziesięciu lat. A na Słowacji, a konkretniej w Banskiej Štiavnicy - od 1762 r. Karczmy piwne powiązane są z innym górniczym świętem - Barbórką, która przypada na początek grudnia. Tradycyjnie przed dniem św. Barbary górnicy spotykali się, aby dokonać obrachunku, czyli podzielić zyski lub pokryć straty kopalni. Najczęściej zebrania organizowano w karczmach, bo tylko one mogły pomieścić tak wiele osób naraz. Przy okazji obliczeń pito piwo, tani serwowany w karczmach napój. 
 

Ze względu na sytuację epidemiologiczną w latach 2020-2021 Karczm Piwnych w Nowej Rudzie nie było. W tym roku wydarzenie się odbędzie. Górnicy świętować będą 25 listopada w noworudzkim CTS-ie. Zaproszenia można odebrać w sekretariacie SKR (Agroreg, III piętro), SITG oraz ZZ Górników w Polsce (CTS - Słupiec). 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy