Reklama

Gmina Radków. W Ścinawce Średniej stosują przemoc

Opublikowano:
Autor:

Gmina Radków. W Ścinawce Średniej stosują przemoc - Zdjęcie główne

Procedura „Niebieskie Karty” obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale W ubiegłym roku najwięcej Niebieskich Kart prowadzonych było w Ścinawce Średniej w gminie Radków. Przemocy zarówno fizycznej jak i psychicznej doświadczyły głównie kobiety i dzieci. Wciąż jednak ofiary przemocy zbyt często wycofują swoje zeznania i chronią tym samym oprawców.

NOWA RUDA. W Nowej Rudzie założonych jest obecnie 18 Niebieskich Kart. 4 z nich zostały założone ze względu na przemoc fizyczną, psychiczną lub zaniedbania wobec dzieci. 14 Niebieskich Kart to karty, które zostały uruchomione ze względu na przemoc fizyczną, psychiczną, ekonomiczną w stosunku do kobiet.  Z kolei w 2022 r. w Nowej Rudzie założonych było 30 Niebieskich Kart, a prowadzonych było 43. 5 z nich dotyczyło stosowania przemocy wobec dzieci, 24 wobec kobiet i 1 została założona w związku ze stosowaniem przemocy psychicznej wobec mężczyzn.

Ilość uruchamianych procedur Niebieskich Kart w poszczególnych latach była zmienna na terenie Nowej Rudy jak i na terenie całego kraju i jest najprawdopodobniej uzależniona od wielu czynników takich jak m.in., liczba przeszkolonych przedstawicieli uprawnionych do wszczęcia procedur, dostępnej pomocy zajmującej się problematyką przemocy, świadomości społeczeństwa
– uważa Anita Mańczak, pełniąca obowiązki kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie.

Anita Mańczak dodaje: Osoby doświadczające przemocy zgłaszają problem w zależności od indywidualnej sytuacji. Wpływ na decyzję mają różne czynniki: poziom wykształcenia, wzorce rodzinne, lęk przed zmianą. Często decydującym czynnikiem jest stopień zależności od sprawcy np. finansowy, intelektualny, mieszkaniowy.

GMINA NOWA RUDA. Na terenie gminy wiejskiej Nowa Ruda obecnie założone są tylko dwie Niebieskie Karty. Jak poinformowała nas Agnieszka Sikora, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pozostałe uruchomione do tej pory procedury związane z Niebieską Kartą zostały już zamknięte.

RADKÓW. Z kolei w mieście i gminie Radków Niebieską Kartę założoną ma 14 rodzin. W 5 rodzinach doszło do przemocy fizycznej i psychicznej wobec dzieci, w 12 wobec kobiet. W roku ubiegłym zaś Niebieska Karta została założona w 20 rodzinach. W 6 dochodziło do przemocy wobec dzieci, w 15 wobec kobiet i w 1 rodzinie wobec mężczyzn.

Dane pokazują, że zjawisko przemocy na terenie gminy Radków od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie z niewielką tendencją wzrostową – uważa Danuta Luberda, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Radkowie. Występuje widoczny związek między uzależnieniem od alkoholu, a stosowaniem przemocy. Z tego powodu gmina uruchomiła bezpłatny Punk Konsultacyjno-Terapeutyczny dla osób uzależnionych , współuzależnionych i DDA w Centrum Inicjatyw Wiejskich w Ścinawce Górnej. Poza tym w każdy piątek o godzinie 17:30 odbywają się mityngi dla osób uzależnionych – dodaje.

Danuta Luberda twierdzi też, że zauważalny jest wzrost świadomości związanej z prawami osób doświadczających przemocy, jednak nadal ograniczona jest wiedza na temat działań podejmowanych w momencie uruchomiania procedury Niebieskiej Karty. 

Kojarzona jest ona głównie z działaniami policji, a niekoniecznie z angażowaniem w sprawę innych podmiotów. Niestety nadal często osoby doświadczające przemocy zakładają procedurę, jednak w późniejszym etapie postępowania wycofują zeznania, a nawet usprawiedliwiają postępowanie swojego oprawcy. Przyczyną takiego postępowania jest lęk przed reakcją osoby stosującej przemoc, współuzależnienie, nieznajomość mechanizmu zjawiska przemocy, a także poczucie wstydu . Niestety niewiele osób jest chętnych do uczestnictwa w terapii
– przyznaje Luberda.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy