Zadania formacji powołanej przez Radę Miejską, mają charakter stricte porządkowy. Od początku kadrę stanowiło sześć osób(mężczyźni), którym przewodził Komendant Piotr Kwiecień. W chwili obecnej w skład SM wchodzi 10 osób, w tym jedna strażniczka.
Czterech funkcjonariuszy: Komendant Piotr Kwiecień, jego z-ca Mirosław Kalitowski, starsi inspektorzy Roman Ziemiecki oraz Piotr Przybylski - pełnią swoje funkcje od początku powołania formacji.
O charakterze pracy i środkach stosowanych przez strażników, opowiada Komendant noworudzkiej jednostki - „Praca strażnika ewoluuje w kierunku realizacji działań, na coraz to nowych obszarach; w zakresie szeroko pojętego porządku. Formacji przybywa nowych obowiązków i uprawnień, wykorzystywanych w codziennej pracy. Obowiązuje nas system 3 - zmianowy, co gwarantuje obecność umundurowanego pracownika samorządowego, przez całą dobę. Podejmuje i inicjuje on działania na rzecz porządku publicznego dla społeczności lokalnej - wyjaśnia P. Kwiecień. Straż Miejska w Nowej Rudzie współpracuje z wieloma podmiotami. Dla przykładu, porozumienie z Policją zobowiązuje do współpracy i wzajemnej pomocy w realizacji ustawowych zadań w zakresie utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Poproszony o komentarz wspólnych działań; z-ca komendanta
Komisariatu podinsp. Robert Marchewka, przekonuje" iż współpraca odbywa się w sposób więcej niż prawidłowy. Wyrażamy pełną satysfakcję z jakości działań tej jednostki, wspólnie reagujemy na sytuacje zagrożenia porządku i bezpieczeństwa. Możliwość korzystania z monitoringu, "obsługiwanego" przez "straż" to kolejny oręż w niwelowaniu sytuacji niebezpiecznych w mieście."
Najczęstszymi zgłoszniami są zdarzenia o charakterze czysto porządkowym - dzikie wysypiska, nieprzestrzeganie prawa miejscowego, pilnowanie szeroko pojętego porządku w mieście oraz wykroczenia drogowe. W tych zadaniach, strażników wspiera system monitoringu miejskiego, radiostacje oraz radiowóz. Każdy funkcjonariusz wyposażony jest w środki przymusu bezpośredniego, a także posiada s
tały kontakt z "centralą". W chwili obecnej, w trzech rejonach pracuje 16 kamer, w tym 15 obrotowo – uchylnych oraz 1 stacjonarna, rejestrujących zdarzenia w mieście.
Zainteresowanie możliwością pracy w Straży Miejskiej - jest spore. Rekrutacja zawsze przebiega w ten sam sposób - wyjaśnia komendant noworudzkiej SM. "Potencjalny kandydat powinien posiadać wykształcenie co najmniej średnie oraz być dobrego stanu zdrowia. Wymagane jest także pozytywne zaliczenie testów psycho - fizycznych, szkolenia podstawowego oraz praktyki. Jeżeli w danym mieście występuje zapotrzebowanie na nowego funkcjonariusza,a kandydat spełnił ustawowe wymagania, wtedy można rozpocząć służbę".
Podsumowując 20 lat działalności Straży Miejskiej, nie da się nie zauważyć znaczącego progresu. W codziennej pracy wspierani coraz nowszymi technologiami, służą miastu i mieszkańcom.
źródło:UM Nowa Ruda
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.