Wtedy właśnie, to polskie płótno batalistyczne należące do czołówki światowego malarstwa, zostało udostępnione. Dziś mija dwudziesta piąta rocznica tego wydarzenia. Od tego czasu Panoramę zwiedziło blisko 7,5 mln widzów. W rocznicowych obchodach uczestniczył wojewoda Rafał Jurkowlaniec oraz Bogdan Zdrojewski, minister kultury.
Podczas uroczystości odsłonięte zostało Popiersie Jana Styki, lwowskiego malarza, pomysłodawcy Panoramy. Udostępniono także wystawę „Bitwa pod Racławicami i archiwa". Na zakończenie wręczono okolicznościowe grafiki z okazji 25-lecia Panoramy Racławickiej.
Panorama Racławicka we Wrocławiu to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie, panoramiczne malowidło (15x114m) "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas. Największy udział w pracy nad tym dziełem mieli Jan Styka i Wojciech Kossak. Obraz przedstawia bitwę pod Racławicami (1794) - zwycięstwo wojsk polskich nad wojskiem rosyjskim. Powstał w latach 1893-1894.
Źródło - DUW we Wrocławiu
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.