Reklama

300 uchodźców w hotelu CTS w Nowej Rudzie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

300 uchodźców w hotelu CTS w Nowej Rudzie - Zdjęcie główne

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, uchodźcy przyjeżdżają, część z nich traktuje Nową Rudę jako bazę przesiadkową do dalszej drogi do rodziny czy przyjaciół w krajach Europy zachodniej.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Około 300 uchodźców z Ukrainy znalazło zakwaterowanie i wyżywienie w hotelu Centrum Turystyczno – Sportowym w Nowej Rudzie. Póki co nadal nie wiadomo ilu z nich znalazło schronienie w domach u noworudzian.

Od około trzech tygodni trwa brutalna wojna w Ukrainie. Wojska Rosji pod bzdurnym hasłem dezynfekcji wtargnęły na terytorium Ukrainy siejąc zamęt i zniszczenie. 

Rosyjscy najeźdźcy za nic mają zawarte umowy m.in. „Konwencję Genewską”, mówiącą o prawach jeńców, ale też o zachowaniu żołnierzy okupantów. Dlatego też nie dziwi, że z ogarniętej wojną Ukrainy uciekają miliony kobiet z dziećmi, szukając pomocy w sąsiednich państwach. Niektórzy z nich jada do innych państw Unii Europejskiej, ale później chcę wrócić do Polski. 

Do Nowej Rudy Ukraińcy trafiają różnymi drogami. Na pewno każdą z tych osób podróż kosztowała maksimum wysiłku, nie wspominając o tym jakie męczarnie przeżyły dzieci.  Sytuacja jest bardzo dynamiczna, uchodźcy przyjeżdżają, część z nich traktuje Nową Rudę jako bazę przesiadkową do dalszej drogi do rodziny czy przyjaciół w krajach Europy zachodniej. Trudno też teraz ustalić ilu z nich we własnych mieszalniach przyjęli sami mieszkańcy. 

Ile to kosztuje?

Na pewno wstyd o tym w tej sytuacji mówić, ale za pobyt uchodźców w słupieckim hotelu zapłacić ma rząd. Za pierwsze 150 osób, które dotarły do ośrodka CTS w Słupcu miasto od wojewody ma otrzymać 100 zł za osobodobę. Za kolejne 150 osób wojewoda zgodził się zapłacić już tylko po 90 zł z osobodobę. 

Jednak nie to jest największą zagwozdką władz Nowej Rudy, a to kiedy te pieniądze trafią na rachunek gminy. Wystarczy policzyć 300 razy 100 zł dziennie daje 30 tys. zł mnożąc to razy 30 dni w miesiącu daje ogromną kwotę 900 tys. zł. Jak zaznacza Kiliński takimi środkami na zabezpieczenie pobytu uchodźców nie dysponuje spółka, ale też w budżecie miasta ciężko byłoby to znaleźć, a mówimy tylko o płatnościach za jeden miesiąc. 

Wspaniała postawa noworudzian

Wszyscy z naszych rozmówców mówią o wspaniałej postawie noworudzian. Już po pierwszych informacjach o agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę i fali uchodźców, którzy zaczęli docierać do Nowej Rudy posypała się fala różnorakiej pomocy. Ruszyła fala pomocy materialnej, ale też wpłacano pieniądze na subkonto uruchomione przez władze miasta. 

W akcję pomocową włączyli się nie tylko mieszkańcy Nowej Rudy, ale też partnerzy z niemieckiego miasta Castrop – Rauxel, dotarły do nas również duże samochody z darami m. in. z Wielkiej Brytanii.

Bez wolontariuszy nie daliby rady

Noworudzcy samorządowcy chyla głowę w podzięce przed wolontariuszami, którzy bezinteresownie włączyli się w pomoc. To oni między innymi rozładowywali TIR—z darami, to oni służyli i służą pomocą przybywającym do Nowej Rudy uciekinierom wojennym z Ukrainy. Tu zaznaczyć należy ogromną pomoc strażaków z OSP KSEG Nowa Ruda – Słupiec, którzy oprócz prowadzonych zbiórek, rozwożą dary do Ukraińców w domach prywatnych, ale też są na każe wezwanie, jeżeli chodzi o pomoc w bazie CTS. Na razie wspomnieliśmy tylko o druhach z OSP natomiast tych którzy angażują się w pomoc jest wielu i na pewno o nich nie zapomnimy. 

Ważne, aby informować

Wiele z Ukrainek to kobiety z dziećmi bądź osoby z chorobami przewlekłymi, które po trudzie niejednokrotnie wielodniowej podróży potrzebują pilnej konsultacji medycznej, wypisania i wykupienia leku, czy przeprowadzenia specjalistycznych badań. Każdą z tego typu usług i świadczeń z naszej strony Ukraińcy otrzymują za darmo. Chociaż są problemy nawarstwiające się z dnia na dzień, a związane z brakiem rozporządzeń do ustawy. Mowa między innymi o wykupie lekarstw wypisanych przez lekarzy, osobom, które muszą je przejmować co dziennie. Teraz zakupy te finansowane są z pieniędzy, które znalazły się na uruchomionym przez miasto koncie, na które wpływały pieniądze na pomoc dla uciekinierów. Około 40 tys. zł z wpłat Polaków i ok. 15 tys. euro, które trafi na nasze konto ze zbiórki w partnerskim mieście Castrop – Rauxel na razie sprawę załatwi, ale co dalej. 

Istotne jest też to, aby przekonywać zastraszonych i przerażonych Ukraińców, którzy dopiero się w Polsce aklimatyzują, że za leczenie w Polsce nie płacą. Podobnie, jeżeli mamy z nimi na co dzień kontakt uświadamiajmy ich, że otrzymanie numeru PESEL nie stanowi dla nich żadnych ograniczeń. Przeciwnie dzięki numerowi PESEL Ukraińcy będą mogli uzyskać: prawo stałego pobytu lub zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, status uchodźcy, ochronę uzupełniającą albo azyl, zgodę na pobyt tolerowany, ochronę czasową, zgodę na pobyt ze względów humanitarnych, przez urząd gminy przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy – dla obywateli Polski, którzy nie mają numeru PESEL, przez urząd gminy przy ubieganiu się o dowód osobisty – dla obywateli Polski, którzy mieszkają za granicą i nie mają numeru PESEL, przez krajowy urząd paszportowy przy ubieganiu się o paszport – dla obywateli Polski, którzy mieszkają za granicą i nie mają numeru PESEL, przez konsula RP przy ubieganiu się o paszport – dla obywateli Polski, którzy mieszkają za granicą, nie mają numeru PESEL i składają wniosek o wydanie paszportu w konsulacie.

Noworudzcy samorządowcy korzystając z okazji dziękują wszystkim wolontariuszom, wszystkim osobom, z wielkim sercem które nie patrząc na koszty zdecydowały się pomóc sąsiadom zaa wschodniej granicy. 

Szukasz pracownika

Firmy, które mają możliwość zatrudnienia osób z Ukrainy władze Nowej Rudy zachęcają do przesłanie ofert na adres: miasto@um. nowaruda.pl

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy