Reklama

500+ dla wybranych?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

500+ dla wybranych? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zabiorą CI 500+, jakie otrzymujesz na swoje dziecko? Mieszkańcy Nowej Rudy, Radkowa i okolicznych wsi pracujący w Czechach coraz bardziej się tego obawiają

Mieszkaniec pisze (dane do wiadomości redakcji): Czy wiecie, że ostatnio pracownicy opieki społecznej zaczęli straszyć ludzi, którzy pracują w Czechach których nie doinformowała zwrotem dodatku rodzinnego i 500+. Dla jednych to grosze, dla innych majątek. Zależy od liczby dzieci. Zwłaszcza, że jeśli chodzi o mnie, to wprowadzili mnie w błąd na 3 miesiące. Mam 3 dzieci, kredyt na mieszkanie i inne rachunki do zapłaty. Policzcie ile wyjdzie, a przecież na tym nie koniec. Nie dość, że zostałem zmuszony do podpisania rezygnacji z tych dodatków pod groźbą zwrotu całości, którą pobiorę to jeszcze oznajmiono mi, że sprawa jest kierowana dalej do urzędu, w którym mają 6 miesięcy czasu na odpowiedz, czy mi się to należy, czy nie. I tak o to do czasu otrzymania wypłaty zostałem z 10 zł w portfelu. Może wam uda się wyjaśnić o co z tym chodzi i może coś zdziałać. Ja póki co czekam pół roku o ile nie umrę z głodu czy mam oddać ponad 4 tysiące zł za błędne informowanie w opiece, gdzie zgłaszałem od razu gdzie pracuje, na jakich zasadach i za ile. Dodam, że nie pobieram świadczeń w Czechach. Po raz kolejny tylko powtarzam, że Kocham to Państwo pomimo że znów przez nie płaczę.

Anna Frankowska, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej odpowiada: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie w nawiązaniu do listu czytelnika informuje i wyjaśnia. Klient składając wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego, a także wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego powinien dokładnie przeczytać wszelkie pouczenia zawarte we wnioskach. W części VII wniosku o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego oraz części II wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego klient wypełnia oświadczenie dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (pracy poza granicami kraju) oraz podpisuje się pod tym oświadczeniem, które mówi, że w przypadku zmian mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego/zasiłku rodzinnego, w szczególności zaistnienia okoliczności wymienionych w oświadczeniu, uzyskania dochodu lub wystąpienia innych okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego/zasiłku rodzinnego, w tym związanych z koniecznością ponownego ustalenia prawa do świadczenia, osoba ubiegająca się jest obowiązana niezwłocznie powiadomić o tych zmianach podmiot realizujący świadczenie wychowawcze/zasiłek rodzinny. Niepoinformowanie organu właściwego prowadzącego postępowanie w sprawie świadczenia wychowawczego/świadczeń rodzinnych o wszelkich zmianach może skutkować powstaniem nienależnie pobranych świadczeń, a w konsekwencji koniecznością ich zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Zgodnie z art. 16 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci w przypadku gdy osoba ubiegająca się o prawo do świadczenia wychowawczego lub członek rodziny tej osoby przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, organ właściwy przekazuje wniosek wraz z dokumentami marszałkowi województwa. Mówi o tym również art. 23a ustawy o świadczeniach rodzinnych. Pracownicy tutejszego Ośrodka jeżeli uzyskają informacje, że ktoś z członków rodziny pracuje/przebywa poza granicami kraju to nie straszą nikogo, a jedynie informują o konsekwencjach powstania nienależnie pobranych świadczeń oraz nie zmuszają nikogo do złożenia oświadczenia o wstrzymaniu świadczeń. Klient sam decyduje o wstrzymaniu bądź dalszej wypłacie pobieranych przez niego świadczeń. Tutejszy Ośrodek nie ma wpływu na czas rozpatrywania oraz wydania decyzji w sprawie wniosków skierowanych do Dolnośląskiego Ośrodka Polityki Społecznej we Wrocławiu. Ponadto informujemy, że każda rodzina, która znalazła się w ciężkiej sytuacji materialnej może zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie celem uzyskania pomocy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy