To efekt m. in. działań podjętych przez funkcjonariuszy w trosce o bezpieczeństwo wszystkich osób poruszających się drogami województwa dolnośląskiego.
W I kwartale 2011 roku policjanci odnotowali o 6 zdarzeń mniej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Liczba ta zmalała z 453 do 447 wypadków. W tym samym okresie zmalała również liczba osób zabitych w wypadkach drogowych z 54 na 39 tj. o 28 % mniej w I kwartale tego roku niż w 2010.
Ta tendencja spadkowa utrzymuje się już od pewnego czasu. Podejmowane przez funkcjonariuszy działania, akcje : bus, prędkość, truck, trzeźwość, niechronieni uczestnicy ruchu drogowego i inne ograniczyły liczbę wypadków drogowych i liczbę osób poszkodowanych. W 2010 roku było o 384 wypadków drogowych mniej niż w roku poprzednim, to jest spadek o ponad 14 %, osób które zginęły w porównaniu 2010 roku do 2008 r. liczba ta spadła o 124 osoby, to jest o 34 %, a rannych zostało 564 osoby mniej w porównaniu z rokiem 2009, to jest ponad 18% mniej.
Wciąż główną przyczyną wypadków drogowych jest przekroczenie dozwolonej prędkości przez kierujących. Z ustaleń wynika, że najwięcej wypadków miało miejsce od czerwca do listopada. W okresie tym kierowcy przy pięknej pogodzie czują się swobodnie i często przekraczają prędkość. Natomiast w okresie jesiennym pogarszają się warunki atmosferyczne oraz warunki drogowe, również wcześnie zapada zmrok i wtedy dochodzi przede wszystkim do potrąceń pieszych, gdyż stają się oni gorzej widoczni na drodze.
Po przeanalizowaniu wypadków drogowych policjanci stwierdzili, że blisko 18 % wszystkich wypadków drogowych miało miejsce w piątek. Natomiast dniem o najmniejszej liczbie wypadków drogowych była niedziela – odnotowano 12 % wszystkich zdarzeń. Pod względem godzinowym najczęściej do wypadków dochodzi w okresie bardzo dużego natężenia ruchu, związanego najczęściej z aktywnością zawodową osób i powrotami z pracy do domu tj. w godz. 10.00-20.00. Najmniej wypadków odnotowano natomiast w godzinach 23.00 – 5.00.
Na występowanie wypadków drogowych wpływ mają także warunki atmosferyczne oraz oświetlenie. Jednak zależą one również od pory dnia i pory roku. Podobnie jak w roku 2009 najwięcej, bo 1501 zdarzeń - co stanowi 65% wszystkich wypadków, wydarzyło się przy dobrych warunkach atmosferycznych. Podczas gdy te warunki były trudne, był silny wiatr, były opady deszczu lub śniegu tych zdarzeń było zdecydowanie mniej – odnotowano 393 zdarzenia. Wynika z tego, że dobre warunki atmosferyczne skłaniają do rozwijania większej prędkości przez kierujących pojazdami, przyczyniają się do obniżenia uwagi uczestników ruchu co w konsekwencji prowadzi do wypadków.
nadkom. Krzysztof Zaporowski
Bezpieczniej na dolnośląskich drogach
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: admin
reklama
Przeczytaj również:
WiadomościSpadek liczby wypadków oraz osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych odnotowali policjanci Wydziału Ruchu Drogowego komendy wojewódzkiej we Wrocławiu w I kwartale 2011 roku oraz w roku 2010.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.