reklama
reklama

Ciepłe powietrze z energii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ciepłe powietrze z energii - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDoskonale wiemy, że nieogrzewane i niewietrzone budynki po okresie jesienno-zimowym są bardzo nieprzyjemne. Brak ogrzewania i wietrzenia powoduje, że powietrze jest nieświeże.
reklama

Budynek trzeba osuszyć i dokładnie wywietrzyć. W dodatku często okazuje się, że meble, tapety, wykładziny i inne wyposażenie są w złym stanie. Chcąc zapobiec tego typu zdarzeniom wymyślono kolektory słoneczne powietrzne. Pomimo że jest to rozwiązanie egzotyczne i dedykowane do raczej wąskiej grupy odbiorców, to jest idealnym rozwiązaniem dla domków działkowych i letniskowych, altan, magazynów, piwnic, garaży, obiektów sakralnych, kontenerów mieszkalnych i innych obiektów wymagających dogrzewania. Kolektor słoneczny powietrzny jest połączeniem panela fotowoltaicznego z kolektorem słonecznym. Służy do podgrzania powietrza jakie wchodzi do budynku. Panel ten pod wpływem słońca sam wytwarza napięcie do zasilania wentylatora, który automatycznie się włącza, nawiewając świeże, ogrzane powietrze poprzez słońce padające na płytę kolektora. Ciepło nie jest tutaj magazynowane, ponieważ ogrzewane jest bezpośrednio powietrze, czyli ciepło jest wytwarzane jak tylko świeci słońce. Warto również wiedzieć, że powietrze nawiewane jest do budynku za pomocą kanału elastycznego, łączącego kolektor z ogrzewanym pomieszczeniem. Powietrze zasysane z zewnątrz jest ogrzewane nawetdo 40°C i nawiewane do środka budynku.
Wilgotne i nieświeże powietrze w budynku wymienione zostaje na świeże i ogrzane. Im mocniej świeci słońce, tym szybciej pracuje wentylator. Zmniejszając strumień przepływu świeżego nawiewanego powietrza, zwiększamy jego temperaturę. Dzięki temu rozwiązaniu możemy całkowicie wyłączyć napięcie elektryczne zasilające budynek w okresie naszej nieobecności. Takie kolektory można montować pionowo lub poziomo na południowej stronie budynku. Szczególną uwagę należy zwrócić na drzewa, budynki lub inne wysokie obiekty, które w okresie zimowym mogą rzucać cień na nasz kolektor. Jest to niestety rozwiązanie dość drogie i dedykowane raczej do pomieszczeń, w których większą część roku nikt nie przebywa i w naszej szerokości geograficznej ekonomicznie nieopłacalne.
Już za dwa tygodnie napiszemy o powietrznych pompach ciepła, które są nowością w technice grzewczej.

reklama

Roman Głaz

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama